Osman Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı

1 Kasım 2017’de tutuklanan Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak bildiri yayınlandı

Osman Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı

Kasım 2017'den beri tutuklu olan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması ortak bir bildiri yayınlandı.

Aralarında Eski Adalet Bakanı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Aysel Çelikel, Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink, Boğaziçi Üniversitesi eski rektörleri Prof. Ayşe Soysal ve Prof. Üstün Ergüder, İstanbul Barosu eski başkanları Turgut Kazan ve Yücel Sayman ile eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik’in imzaladığı metinde Kavala’nın serbest bırakılması için bildiri yayınladı.

'İDDİANAME YOK NEDEN İÇERİDE TUTULUYOR'

Bildiride şöyle denildi:

“Ülkenin sorumluluğunu almanın birçok gereğinden bir tanesinin haksızlıklara dikkat çekmek ve doğrulara, gerçeklere şahitlik etmek olduğuna inanıyoruz. Bizler Osman Kavala’nın saygın, mütevazi ve demokrat kişiliğinin ve yaşamının şahidiyiz. Bizim böyle bildiğimiz Osman Kavala 6 aydır cezaevinde. Bir insanı bu kadar uzun süre özgürlüğünden mahrum bırakmak için çok güçlü delillere sahip olmak gerekir. Lakin ortada bir iddianame bulunmamakta. Saygın bir kişiye yapılan bu muamele bizlerin ve toplumun vicdanını yaralamaktadır. Bir toplumun üyeleri her konuda hemfikir olmak zorunda değildir ama birbirlerinin vicdanından ve adalet mekanizmalarından umutlarını kesmeye itilmemelidir. Ya ciddi bir iddianame ile kamuoyunun karşısına çıkılmalı ya da Osman Kavala serbest bırakılmalıdır.”

Kavala, ‘anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’ suçlamasıyla 1 Kasım 2017’de tutuklanmıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 08:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER