Okul öncesi dini eğitim alan çocukların sayısı beş kat arttı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Stratejik Planı’na ilişkin Eğitim-Sen MEB Stratejik Raporu’nu açıkladı

Okul öncesi dini eğitim alan çocukların sayısı beş kat arttı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2019-2023 Stratejik Planı’nı açıklamasının ardından Eğitim Sen ‘MEB Stratejik Raporu’nu yayımladı

Raporda, MEB’in hazırladığı planda acil çözüm bekleyen sorunlar için adım atmak yerine iktidarın eğitimdeki siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda hazırlandığı belirtildi.

“Stratejik Plan’da kullanılan dil ve ifadelerden, büyük ölçüde ‘kâr amacı’ ile kurulmuş şirketleri andırırken, ‘kamusal eğitim’ ifadesi tamamen dışlanarak, eğitimde yaşanan ‘piyasa’ ve ‘inanç’ merkezli dönüşüm sürecinin hızlandırılacağı anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Birgün’den Dilan Esen imzalı habere göre raporda, “Toplum temelli kurum ifadesi Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 4-6 yaş kurslar, dini vakıf ve dernekler ve belediyeler tarafından açılan kreşleri kapsamaktadır. Toplum temelli kurumlar ilk kez 2015-16 eğitim-öğretim yılında MEB istatistiklerine dahil edilirken, o tarihten bu yana erken okul öncesi eğitimde öğrenci sayısını en fazla artan kurumlar olmuşlardır” denildi.

ÜÇ YILDA BEŞ KAT ARTTI

2016 eğitim öğretim yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı dini vakıf ve derneklere ait 692 okul öncesi eğitim kurumunda 4-6 yaş grubunda 21 bin 20 çocuk eğitim gördüğü belirtildi. 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise kurum sayısı 2 bin 560’a öğrenci sayısı 94 bin 817’ye çıktığı açıklandı. Raporda Diyanet ile dini vakıf ve derneklere ait olan okul öncesi eğitim kurumu sayısı son dört yılda 3,7 kat, öğrenci sayısı ise 4,5 kat arttığına yer verildi.

İkili eğitim yapan eğitim kurumlarının oranı 2018 yılında yüzde 33,83 olduğu vurgulanan raporda, 2019 sonu hedefi ise yüzde 29 olarak belirlendiğinin altı çizildi. Ancak 2020 yılında 4+4+4 sistemi nedeniyle lise çağındaki öğrenci oranının artması beklendiğinden MEB’in beklediği ikili eğitim oranı gerçekçi bulunmadı.

MEB’in eğitim bütçesinin öğrenci ve velilerinin sırtına yıkılmasına neden olacağına değinilen raporda, şu ifadelere yer verildi: “MEB, yıllardır eğitimin kamusal niteliğini tamamen ortadan kaldırmaya çalışırken, öğrenci ve velileri açıkça özel okullara yönlendirme politikasında ısrar edip bu durumu rakamlara da yansıtıyor. Devlet okullarındaki eğitimin içi boşaltılmış, devlet okullarına zorunlu ihtiyaçları için bile kaynak ayrılmazken, özel okullar kamu kaynakları ile sonuna kadar desteklendi.”

MESLEKİ TEKNİK EĞİTİMDE SERMAYE ÇIKARI

Raporda, AKP’nin mesleki teknik eğitimde attığı adımların öncelikli olarak sermayenin çıkarlarını gözettiğine değinildi. Ülkede çocuk işçiliğinin devlet destekli bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çekilen raporda, MEB’in 5 yıllık hedeflerinde eğitim sistemi ve okulların piyasaya mekanizması ile uyumlu nesiller yetiştirmek olduğu belirtildi.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
sizde mi idolojik takılıyorsunuz
sizde mi idolojik takılıyorsunuz - 12 ay Önce

ya bırakın bu işleri herşeye liberallik demokratlık ahkamı kesersiniz islami kesimde tercih ediyorsa oda onların libaralliği yani seçim özgürlüğü niye bu derece tepki.devlet bunlara aidiyet hissi bağlanma hissi için engel olmamalı.olursa bunlar devlete bağlanmaz fetö gibi dış devletlerin kontrolündeki sözde islami örgütlere bağlanır orada bağımsız yaşama hakkı elde ettiğini zannederler.sonuçta bu ülkenin yüzde 80 i sözde bunun yüzde 40 falan mütedeyyin islami görüşe sahip haliyle öyle eğitim almasını isteycek.devlete bağlı olsun vergisini versin daha ne istiyorlar.bir müslümanı yönetmek inançsız birini yönetmekten daha kolaydır.devlete isyan günahtır haram yemek günahtır haksız gasb etmek günahtır.bunu başka ahlaki erdemlerle tiyatroylada sağlayabilirsiniz ama dini bilinç daha etkili.

SIRADAKİ HABER