'Okmeydanı'ndaki ölümün perde arkası'

Dün gece yaşanan olayda Burak Can Karamanoğlu hayatını kaybetti; peki, Okmeydanı'ndan neler oldu?...

'Okmeydanı'ndaki ölümün perde arkası'

Berkin Elvan’ın cenaze töreninin ardından dün gece Okmeydanı'nda yaşanan olayda Burak Can Karamanoğlu hayatını kaybetti. Kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu'nun ölümüne ilişkin paylaşımlar ve çıkan haberler ise tartışma yarattı.

Barış Ünver, beyn.org adlı blog'unda konuya ilişkin bir analiz yazısı kaleme aldı. Biz de ilgili yazının tamamını yayınlıyoruz.

İşte o yazı:

Burakcan Karamanoğlu'nun ölümünün perde arkası

Burakcan Karamanoğlu kimdi, neden öldürüldü, nasıl öldürüldü ve kim öldürdü? Bu yazı, bu soruların cevaplarını vermeye çalışacak.

Bu yazı, gece boyu elde edilen tüm verilerin derlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Veriler arasında bulunan, kişi ve grupların ideolojik yaklaşımları ile ilgili bilgiler kesinlikle fişleme amaçlı değildir! Amaç, olayın taraflarını ve faillerini ortaya çıkarmaktır.

Yazı okunduğunda da belli olacaktır ki, olayın taraflarından biri değilim. Yazıya, öldürülen gencecik bir can konusunda duyduğum üzüntü haricinde kişisel bir yorum katmamaya dikkat ettim.

İddiaların hiçbiri bana ait değildir ve hepsi, herkese açık internet sayfalarından derlenen verilerden oluşturulmuştur. İddialara cevap hakkı doğan kişi ve gruplar, İletişim sayfasından bana ulaşarak cevaplarını iletebilirler. Cevap hakkına sahip olanların cevaplarını, yazıyı güncelleyerek, yine bu yazı içerisinde yayınlama sözü veriyorum.

ÖZET

1- 1992 doğumlu, gencecik bir vatandaşımız olan Burakcan Karamanoğlu, çıkan bir çatışma sırasında ateşli bir silahla vurularak hayatını kaybetmiştir.

2- Olayın tarafları, verilerden görüldüğü kadarıyla Halk Cephesi isimli bir grupla Kasımpaşa 1453 isimli bir başka grup. Silahlı çatışma, bu iki grup arasında geçmiştir.

3- Dezenformasyon çalışmalarıyla olayın tarafları arasına Gezi eylemcileri, MHP sempatizanları, BDP sempatizanları ve ülkücüler katılmaya çalışılmaktadır. Saydığım gruplardan hiçbiri bu çatışmanın taraflarından değildir.

4- Burakcan'ın Kasımpaşa 1453 grubuyla bağlantısı net değildir; tek bilinen şey, bu grubun Burakcan'ı sahiplenmesidir. Burakcan, sade bir vatandaş olarak çatışmanın içerisinde kalmış da olabilir.

VERİLER VE İDDİALAR

Veri: Gencecik bir insan evladı öldü. Silahlı bir çatışmada vurularak öldürüldü! Adı Burakcan Karamanoğlu. 1992'de doğdu, henüz birkaç saat önce vefat etti.

Veri: Facebook profilindeki bilgilere göre Burakcan, Kasımpaşa'da yaşıyordu. Kendisini sahiplenen grup da, Kasımpaşa Spor Kulübü'nün taraftar gruplarından "Kasımpaşa 1453" isimli grup. (İşin ilginç tarafı, Burakcan fanatik bir Galatasaraylıymış.)

Veri: Bahsi geçen Kasımpaşa 1453 taraftar grubu, bu olaylardan önce Facebook sayfalarından, meydan okuyan bir duyuru yapmıştır. Aynı gönderinin veya bir başka gönderinin altına yapılan yorumlarda, "Emaneti alıp geleyim mi?" diye soran kişilerin olduğu görülmüştür.


Veri: "Ülkücü köpeklerden 3 ağır yaralı var!" gibi korkunç bir Facebook iletisi yazan ve olaylar esnasında orada olduğu bilinen grup, DHKP-C yanlısı olarak tanımlanan "Halk Cephesi" grubu. Güncelleme: Bu sayfanın resmi bir sayfa olmadığı açıklandı, dolayısıyla Halk Cephesi'nin sorumluluğu iddiası zayıflamış oldu.

Veri: "Kasımpaşa 1453 GRUBU" sayfası da, "Halk Cephesi" sayfası da geceden sabah saatlerine kadar, olaylar sırasında ve sonrasında yazdıklarının bir kısmını sildiler.

İddia: Burakcan'ın hemşehrisi (Alucra, Giresun) olduğu görülen Dursun Eker isimli bir kişi, Twitter hesabından aşağıdaki iletileri paylaşarak; Burakcan'ın mahallenin bir sakini olarak olaylara karıştığını, polisin olaylara hiçbir müdahalesinin bulunmadığını ve DHKP-C militanlarının AK-47 cinsi ateşli silahlarla mahalle sakinlerine ateş açtığını anlatıyor.

İddia: Burakcan'ın yakın bir arkadaşı olduğu anlaşılan Cihan Öz'in Twitter'dan paylaştığı iletilere bakıldığında ise, Burakcan'ın Gezi eylemcileri tarafından öldürülmediği ve olayların polisle ilgisi olmadığı görülüyor.

DEZENFORMASYON NİTELİĞİNDEKİ BİLGİLER

Dezenformasyon: Twitter'daki #KatilGezicilerBurakıÖLDÜRDÜ hashtag'inin 20.08'de başlatıldığı yönünde bir ekran görüntüsü dolaşıyor. Halbuki bu tweet, gece 01.08'de atılıyor. Anlaşılan o ki, ilk ekran görüntüsünde saat ayarları GMT-3'e göre ayarlandığı için erken gözüküyor. Veya bir fotomontaj çalışması var.

Dezenformasyon: Twitter'daki #KatilGezicilerBurakıÖLDÜRDÜ hashtag'inin kendisi de başlı başına bir dezenformasyon: Burakcan'ın hayatını kaybettiği çatışmada Gezi eylemcileri yoktu. En taraflısından en tarafsızına kadar hiçbir veri ve hiçbir iddia, olayı Gezi eylemcilerine mal etmiyor.

Dezenformasyon: İlkin, Burakcan'ın ülkücü olduğu iddiası dile getirildi ve olay ülkücülerle ilişkilendirildi. Beyoğlu Ülkü Ocakları, Facebook hesabından bu iddiayı (yani olayın içerisinde ülkücülerin bulunduğu iddiasını) yalanladı.

Dezenformasyon: Burakcan'ın ölümüne sebep olan kurşunu atan grubun BDP'yle ilişkisi olduğu, Kasımpaşa 1453 grubu tarafından dile getirildi ancak daha sonra bu ileti silindi.

SON SÖZ

Yazıda yer alan iddialar, kaynakları ve ekran görüntüleriyle beraber yayınlanmıştır.

İddialara yanıt niteliğinde verilecek yanıtlar, İletişim sayfasından ulaşıldığı takdirde "cevap hakkı" çerçevesinde burada yayınlanacaktır.

Yazıda taraf tutmak gibi bir durumum söz konusu olamaz zira taraflardan biri değilim. Kimse beni taraf tutmaya zorlayamaz.

Yine de, Burakcan'ın hayatının elinden alınmasına isyan ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti olarak, bütün bunları aşmamız gerekiyor.

Bu yazı Barış Ünver'in beyn.org adlı blogundan alınmıştır. Blog'a gitmek için tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 16:02

YORUM EKLE
YORUMLAR
selin pektas
selin pektas - 7 yıl Önce

Ne sucu vardi bu cocugun bunu yapanlar berkini sehit ilan eden dhkpc liler ve onlarin yardakcisi chpliler nerden mi biliyorum ben 40 yillik kasimpasali ayni zamanda 23 yildir okmeydaninda bu kopeklerle yasiyorum berkin eylem icin hazirlanirken kendi kendini komaya soktu polis yoktu bu is ekmek almaya giderken degil kopeklerin ininde idil kultur merkezinde oldu bizi kac gundur evimize hapsettiler okulu bile kapattilar gelin gorun mahmut sevket pasayi allah burakcana rahmet eylesin sabir kardeslerim

Ad soyad
Ad soyad - 7 yıl Önce

Selin o köpekler seni ısırsın terbiyesiz

hakan er
hakan er - 7 yıl Önce

selin pektas heralde eskisehir valisi. ali ismail korkmaz icinde kendi arkadaslari yapmistir diyordu. okmeydani günlerdir polis tarafindan abluka altindaydi. cenaze günü akp itlerine silah, satir, sopa verip cenazenin ciktigi mahalleye saldirtmistir. polis ise bunlari hic engellememistir. dhkpc silahli saldiriya karsi silahla karsilik vermistir. dhkpc karsilik vermeseydi, eli silahli, sopali grup evleri basip katliam yapacakti ve akpnin istedigi gibi alevi sunni kavgasi cikartacaklardi. burakcan sade bir vatandas olarak mi ordaydi, yoksa mahalleye saldiran grubun icindemiydi , onu bilmiyorum. allah annesine, babasina sabirlar versin.

SIRADAKİ HABER