Öğretmene topuklu ayakkabı yasağı Meclis'e taşındı

Ankara Sincan'da Akşemsettin İlkokulu müdürü, kadın öğretmenlere önce topuklu ayakkabının caiz olmadığı yönünde yazı göndermişti

Öğretmene topuklu ayakkabı yasağı Meclis'e taşındı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, bir okul müdürünün topuklu ayakkabı yasağını Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, 'okul müdürleri bakanlığınız tarafından nasıl denetlenmektedir?' diye sordu.

Ankara, Sincan’da Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek, ‘dinen caiz olmadığını’ belirterek kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesini yasakladı. Bunun üzerine Ersoy, konuyu Meclis’e taşıdı. Ersoy Selçuk’un yanıtlaması için sunduğu soru önergesinde, “Açıkça ayrımcılık yapan, anayasada yer alan eşitlik ve laiklik ilkelerine aykırı davranan müdür hakkında adli soruşturma başlatılmış mıdır?” dedi.

Okul müdürü kadın öğretmenlere önce fetva niteliğinde ‘Kadınların topuklu ayakkabı giymesi caiz midir?’ şeklinde bir metin vermiş daha sonra da hâlâ topuklu ayakkabı giyen öğretmenlere uyarı yazısı yazmıştı.

Ersoy, Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek hakkında bakanlık tarafından yürütülen idari bir soruşturma olup olmadığını sorarak, “Bir okul müdürünün öğretmenlere fetva vermesi eğitimin bir kez daha laik bir anlayışla düzenlenmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.

Ersoy’un soru önergesinde yer alan sorular:

– Söz konusu olay üzerine öğretmen kökenli olmadığını, bu nedenle hatalar yaptığını söyleyen okul müdürünün, müdür yardımcısından özür dilemesi yeterli midir?

– Açıkça ayrımcılık yapan, anayasada yer alan eşitlik ve laiklik ilkelerine aykırı davranan müdür hakkında adli soruşturma başlatılmış mıdır?

– Akşemsettin İlkokulu Müdürü’nün imamlıktan geldiği bilgisi doğru mudur? Bu bilgi doğruysa Bakanlığınız müdür atama kriterleri üzerinde yeniden çalışmayı planlamakta mıdır?

– Öğretmen kökenli olmayan biri nasıl okul müdürü olabilmektedir? Bir eğitimcinin yönetici seçilirken bilgisi ve deneyimine göre seçilmediğinin göstergesi olan bu olaya ilişkin Bakanlığınızın bir yaptırımı olacak mıdır? Söz konusu kişi müdür olarak kalmaya devam edecek midir?

ANKARA BAROSU’NDAN SORUŞTURMA BAŞVURUSU

Öte yandan Ankara Barosu, Sincan Akşemsettin İlkokulu'nda kadın öğretmenlere topuklu ayakkabının yasaklanması ile ilgili okul müdürü Mehmet İpek hakkında idari soruşturma başlatılması için başvuruda bulundu.

Ankara Barosu'nun "Gericiliğin normalleştirilmeye çalışılmasına izin vermeyeceğiz" başlıklı açıklaması şu şekilde:

"Bu vesile ile diğer bireylerin yaşam pratiklerine, kişisel tercihlerine karışma hakkını kendinde gören ve hem de bunu devlet memuru sıfatıyla yapan ya da yapmayı düşünen herkese hatırlatmak isteriz ki; özel alanınızda kalması gereken şahsi düşüncelerinizi kamusal alana yaygın hale getirmeye çalıştığınızda karşınızda laik Cumhuriyet'e bağlı hak savunucularını bulacaksınız.

Çünkü anılan bu olay, bir ilkokul müdürünün tolere edilebilir düşüncesizliği değil yaşam tercihlerine yapılan çağdışı bir müdahale ve gericiliği normalleştirmeye çalışan beyhude bir girişimdir.

Kadın bedeni üzerinden yapılmaya çalışılan her müdahale politiktir. Eğitim yuvalarında olması hiçbir paralel evrende doğru olmayan bu politika, bu zihniyet ve bu zihniyetin yüzyıllarca geriden gelen savunucularının hak ettikleri sosyal ve hukuksal müeyyideyi derhal görmeleri için sürecin peşinde olduğumuzu, tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."

NE OLMUŞTU?

Ankara Sincan'da Akşemsettin İlkokulu müdürü, kadın öğretmenlere önce topuklu ayakkabının caiz olmadığı yönünde yazı göndermiş ardından da 10 Ocak 2019 tarihli resmi bir yazıyla da topuklu ayakkabıyı yasakladığı ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 15:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER