Nutuk soruşturması: İlçe Eğitim Müdürü görevden alındı

MEB, müfettiş soruşturması neticesinde İlçe Milli Eğitim Müdürünün yöneticilik görevinden alındığını belirtti

Nutuk soruşturması: İlçe Eğitim Müdürü görevden alındı

Mersin Çamlıyayla'da Nutuk dağıtımının engellenmesine ilişkin soruşturma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal'ın görevden alındığını duyurdu.

MEB, Mersin'de Nutuk dağıtımının engellemesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Mersin ili Çamlıyayla İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” eserinin okullarda dağıtımıyla ilgili medyaya da yansıyan yazışmasına ilişkin Bakanlığımız Maarif Müfettişleri tarafından inceleme/soruşturma başlatılmış olup süreç devam etmektedir" denildi.

MEB, müfettiş soruşturması neticesinde İlçe Milli Eğitim Müdürünün yöneticilik görevinden alındığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde Ülkü Ocakları bir proje kapsamında okullarda Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk eserinin sadeleştirilmiş bir özeti olan 'Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk' adlı eseri dağıtmak istedi.

Ülkü Ocakları yönetimi 7 Nisan 2021’de bir dilekçe ve ekinde kitap örneği ile Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu.

Dilekçe üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplanarak kitabı inceledi ve kitabın okullarda dağıtılmasının sakıncalı olacağına kanaat getirdi.

Komisyonun bu kararı, 19 Nisan 2021 tarihli bir yazı ile Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanlığı’na bildirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal imzalı yazıda, Mavi Çatı Yayınları’ndan çıkan "Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk” eserinin incelendiği ve belirtilerek, “Kitabın 25. Sayfasında Osmanlı padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümetine yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığından, kitabın 5. Sayfasında ‘Öğretmen sopayla vurmuştur’ denilerek öğrencileri olumsuz etkileyebilecek şiddet ve 24. Sayfasında yer alan görselde ‘Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara ile gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiğinden söz konusu kitabın öğrencilere dağıtılması uygun görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
daha üst bir göreve
daha üst bir göreve - 5 ay Önce

Benzer olaylardaki tüm kişiler 128ler ailesi tarafından ödüllendirilmiştir...

SIRADAKİ HABER