Nusaybin'de "sokağa çıkma yasağı"nda sokağa çıkmamak "suç" sayıldı

Savcı, sivillerin evlerinden çıkmamasını ‘örgüt üyeliği’ne kanıt saydı

Nusaybin'de "sokağa çıkma yasağı"nda sokağa çıkmamak "suç" sayıldı

Mardin Cumhuriyet Savcısı, Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı boyunca evlerinden çıkamayan 58 yaşındaki Hanse Bulut ve bu sürede yanında kalan yeğeni Tıp Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Mazlum Deniz’in evden çıkmamasını “Hayatın olağan akışına aykırı” bularak örgüt üyeliğine kanıt saydı. 

Sedat Sur’un ANF haberine göre, 14 Mart günü başlayan “sokağa çıkma yasağı” sırasında evlerinden çıkamayan Bulut ve Deniz, 16 Nisan günü polisi arayarak evlerinden çıkmak istedi. Polis ise iki yurttaşın evlerinden çıkmasını “teslim olan örgüt üyeleri” diye havuz medyasına servis etti.

SAVCI İLE VALİLİĞİN SÖYLEMLERİ ÇELİŞİYOR 

Deniz ve Bulut gözaltına alınarak günlerce Emniyet Müdürlüğü’nde tutuldu. Çıkarıldıkları mahkeme tarafından Bulut, “adli kontrol şartı” ile serbest bırakılırken, Deniz ise, tutuklanarak Mardin E Tipi kapalı cezaevine gönderildi. Önümüzdeki günlerde Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılacak olan davada, Bulut ve Deniz “örgüt üyeliği” ile suçlanıyor.

Savcı, Bulut ve yeğeni Deniz’in evlerinden çıkmamasını “Hayatın olağan akşına aykırı” bulurken, Mardin Valiliği yasağın devam ettiği günlerde Nusaybin’de 10 bin sivilin evlerinde kaldığını açıklamış ve sivillerin kendileri tarafından korunduğunu öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 14:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER