Nusaybin Belediye Eş Başkanı tahliye edildi

Nusaybin’de ‘özyönetim’ ilanından sonra tutuklanan Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya ‘adli kontrol şartı’yla serbest bırakıldı

Nusaybin Belediye Eş Başkanı tahliye edildi

Mardin'in Nusaybin ilçesinde ‘öz yönetim’ açıklamasıyla geçtiğimiz ağustos ayında, aralarında DBP’li Belediye Eş Başkanı Sara Kaya ile birlikte HDP ve DBP ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 9 kişinin yargılandığı davanın 2’inci duruşmasına Mardin 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşma nedeniyle adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, salonda Sincan Cezaevi’nden bulunan HDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Sabiha Akgündüz, DBP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Zeynep Algan, Nusaybin Belediye Eş Başkanı Sara Kaya, Kırıkkale Cezaevi’ndeki Muhsin Aksan, Salih Cebe, Erhan Dinç ile tutuksuz yargılanan Ramazan Artan, Nazlı Duman, Faysal Dağ ve HDP Mardin Milletvekilleri, Mardin Büyükşehir Belediyesi, DBP’li bölge belediye eş başkanları, DBP, HDP Mardin il ve ilçe yöneticileri, avukat ile çok sayıda kişi hazır bulundu.

Duruşmada tüm tutuklu ve tutuksuz sanıklar tercüman eşliğine Kürtçe verdikleri savunmalarının ardından avukatlar da sözlü ve yazılı savunma yaptı. Verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, 9 sanık hakkında, savcının mutalası sonrasında adli kontrol çerçevesinde serbest bırakılmalarına karar verdi. Dava Aralık ayına ertelendi. (Sendika.org)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 16:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER