"Noel yasağı"nı destekleyen AKP’li Şentop: Kendinize gelin, burası Türkiye

AKP’li Mustafa Şentop’tan ‘Noel yasağı’ ile ilgili okul müdürüne destek verdi

"Noel yasağı"nı destekleyen AKP’li Şentop: Kendinize gelin, burası Türkiye

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Mustafa Şentop, İstanbul Erkek Lisesi yönetiminin, okuldaki Noel kutlamasına koyduğu ‘yasağı’ değerlendirdi: “Kendinize gelin. Burası Türkiye. Devlet okulunda, bu ülkenin çocuklarına Alman devletinin dini/siyasi propagandasına müsaade edilmez.” 

Öğretmenlerden derslerde Noel adetleri ve Hristiyan yortusu üzerine paylaşımlarda bulunulmaması, konu olarak işlenmemesi ve Noel şarkıları söylenmemesi istenmiş, Almanya’nın İstanbul başkonsolosluğunda yapılan geleneksel Noel törenine okul korosunun bu yılki katılımı da engellenmişti.

“NOEL ŞARABI KAYNATIP İÇİREN ALMAN ÖĞRETMENLER VARMIŞ”

Twitter hesabından Hürriyet gazetesinde yer alan haberin görselini “Türkiye’de devlet okulunda, müslüman öğrencilere müfredatla alakasız Protestan ilahileri okutanlar ikaz edilince Almanya itiraz ediyormuş” sözleriyle paylaşan Şentop, devlet okulunda ‘misyonerliğe’ izin verilemeyeceğini belirtti.

Şentop şöyle devam etti: “Daha önce okulda noel şarabı kaynatıp lise öğrencilerine içiren Alman öğretmenler varmış. Almanya’da bir devlet okulunda, Alman Hristiyan öğrencilere, Müslümanlık telkin eden bir Türk öğretmene nasıl muamele yapılırdı acaba? Alman devletinin misyonerlik yapan varandaşlarına sahip çıkması anlaşılabilir. Alman devletine hizmet eden Türk vatandaşlarına ne demeli? Kendinize gelin. Burası Türkiye. Devlet okulunda, bu ülkenin çocuklarına Alman devletinin dini / siyasi propagandasına müsaade edilmez.”

‘ALMANLAR, TÜRKİYE'DE MİSYONERLİK YAPACAKLAR” 

Sosyolog Cemil Meriç’in “Bizim aydınımız din düşmanı değil, İslam düşmanıdır” sözlerini hatırlatan Şentop, söz konusu İslam olduğunda ‘laik eğitim’e önem verildiğini, ancak Hristiyanlık gündeme gelince anlayışın ‘kültür değişimi’ olarak lanse edildiğini savundu.

AKP’li vekili sözlerini şöyle bitirdi: “Kendi okullarında, Müslüman Türk vatandaşı çocuklara din dersi verilmesine müsaade etmeyen Almanlar, Türkiye’de misyonerlik yapacaklar. Bu ülkenin seçkin beyinlerini Alman devletinin hizmetine sürmeye müsaade edilmemelidir. Alman devletinin hizmetkarı vatandaşlara duyurulur.”

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 12:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şafak Altun
Şafak Altun - 4 yıl Önce

Almanya da 'din ve vicdan özgürlüğü' sayesinde, binlerce camiye izin verildiğini hiç bilmiyor galiba bu hoşgörü yoksunu!

SIRADAKİ HABER