Nizip Mülteci Kampı'nda 30 çocuğa 3 ay boyunca cinsel istismar

23 Nisan’da Merkel’in Davutoğlu’yla gezdiği AFAD’a bağlı mülteci kampında 8 ile 12 yaş arasındaki 30 çocuğa tecavüz edildiği ortaya çıktı

Nizip Mülteci Kampı'nda 30 çocuğa 3 ay boyunca cinsel istismar

Girişinde “Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeye hoş geldiniz” yazan Antep’teki Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Nizip Mülteci Kampı’nda 30 erkek çocuğuna tecavüz edildiği ortaya çıktı.

Cinsel istismara uğrayan yaklaşık 30 erkek çocuğundan 8’inin ailesinin şikâyetçi olduğu öğrenildi.

BirGün’den Erk Acarer’in haberine göre; skandal, Eylül ayında yaşanırken, istismarın 3 ay boyunca devam ettiği anlaşıldı.

Habere göre; sığınmacı kampında temizlik işçisi olarak çalışan E.E., isimli şahıs 8 ile 12 yaş arasındaki çocukları 1,5- 2- 3- 5 TL karşılığında kandırarak cinsel istismarda bulundu.

E.E., yaşananları kendi ifadesinde kabul ederken eylül ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi. E.E. hakkında Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava ve soruşturma devam ediyor.

A.D., M.H., H.İ., A.E.A., H.B., İ.İ., R.F.ve daha birçok çocuk lavabo ve tuvaletlerde yaşanan istismarı detaylıca anlatıyor.

Tecavüzcü E.E. de jandarma ve savcılık tarafından alınan ifadesinde tecavüz ve istismarı nasıl gerçekleştirdiğini etraflıca anlatırken, “çocukların kendisini istismara teşvik ettiğini” iddia ediyor.

AFAD ‘UYUDU’

Haberde; çocuklara cinsel istismarda bulunan E.E.’den şikâyetçi olmayan ailelerin ülkede sığınmacı olarak yaşamalarından dolayı korktukları ve bu yüzden olayın üzerine gitmek istemedikleri anlaşıldığı belirtiliyor.

Öte yandan konunun askeri personel tarafından kamera kayıtlarıyla tespit edildiği tutanaklara yansıdı.

E.E.’nin farklı çocukları aynı yere, yani kampta kameranın kayıt almadığı kör bir noktaya götürmesinden şüphelenen kampın askeri personelinin şüphesi üzerine istismar skandalının da ortaya çıktığı belirtildi.

ASKERİ YETKİLİ: AFAD SORUMSUZLUĞU

BirGün’e konuşan kampın üst düzey askeri yetkilileri yaşanan skandaldan AFAD’ın baş sorumlu olduğunu dile getirdi.

Kampın AFAD’ın yetki ve sorumluluğunda olduğunu kaydeden üst düzey yetkili, “Yaşananlar tam bir felakettir” dedi.

MERKEL VE DAVUTOĞLU ZİYARET ETMİŞTİ

Nizip kampı geçen ay çocuk bayramında Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu, başbakan yardımcıları Yalçın Akdoğan, Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin tarafından ziyaret edilmişti.

Liderler kampı övmüştü! Suriye sınırına 50 kilometre uzaklıkta olan kampta 14 bin Suriyeli mülteci ağırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 22:24
YORUM EKLE