Netanyahu: Gazze ablukası denizden devam edecek

Binyamin Netanyahu Türkiye ve İsrail arasında varılan anlaşmayı resmen kamuoyuna duyurdu

Netanyahu: Gazze ablukası denizden devam edecek

İsrail Başbakanı Netanyahu da anlaşmanın ardından "İsrail'in denizden Gazze ablukasının süreceğini" belirterek, denizden abluka bizim için çok önemliydi. Bu konuda taviz vermeye hazır değildim" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu eşzamanlı birer açıklama yapıp, Türkiye ve İsrail arasında varılan anlaşmayı resmen kamuoyuna duyurdu.

NetanyahuTürk topraklarından İsrail'i hedef alacak "terör faaliyetlerinin" engellendiğini belirtti.

Netanyahu ayrıca, Avrupa'ya Türkiye üzerinden İsrail doğalgazı sevk edilmesinin önünün açıldığını da vurguladı.

Netanyahu daha önceki açıklamasında da Türkiye'yle varılan anlaşmanın ülke ekonomisine büyük bir ivme kazandıracağını söylemişti.

Pazar günü Türk ve İsrailli heyetler arasındaki görüşmelerin gerçekleştiği İtalya'nın başkenti Roma'da konuşan Netanyahu, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesini 'önemli bir adım' olarak niteleyerek "İsrail ekonomisi için çok büyü olumlu etkileri olacaktır" demişti.

İsrail yeni bulunan doğalgaz rezervlerinin uluslararası pazarlara satışı için Akdeniz ve Türkiye üzerinden geçecek bir boru hattı projesi üzerinde duruyor.

Ayrıca Akdeniz'in doğusunda yeni doğalgaz arama-çıkarma çalışmalarının yürütülebilmesi için Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin önemli olduğu ifade ediliyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 14:44
YORUM EKLE