NATO'nun nükleer silahları sızdı: Listede İncirlik de var

B-61 tipi silahların saklandığı belirtilen ülkeler arasında Türkiye'nin de adı verildi

NATO'nun nükleer silahları sızdı: Listede İncirlik de var

NATO Parlamenter Asamblesi’nin bir raporunda, ittifakın hangi üyelerinde nükleer silahların bulunduğuna dair bir liste yayımlandı.

Sonradan kaldırılan listede, Türkiye’deki İncirlik Üssü de yer aldı.

‘B-61 TİPİ SİLAHLAR SAKLANIYOR’

Fransız ajansı AFP’nin haberine göre, NATO Parlamenter Asamblesi Savunma ve Güvenlik Komitesi için hazırlanan raporda, Türkiye ile birlikte altı Avrupa ülkesindeki askeri üslerde çoğu B-61 tipi olmak üzere 150 Amerikan nükleer silahının saklandığı bilgisinin yer aldı.

Kanadalı Senatör Joseph Day tarafından hazırlanan raporda, nükleer silah bulunan üsler Türkiye’deki İncirlik, Belçika’daki Kleine-Brogel Almanya’daki Büchel, İtalya’daki Ghedi-Torre ile Aviano ve Hollanda’daki Volkel olarak sıralandı.

Habere göre, geçtiğimiz nisan ayında yazılan rapordaki bu bölüm geçen hafta çıkarıldı. “Nükleer Caydırıcılıkta Yeni Dönem? Modernizasyon, Silahlanma Kontrolü ve Müttefik Nükleer Güçler” adını taşıyan rapordaki bilgilerin, ABD’nin nükleer başlıklarının lokasyonuyla ilgili bir araştırmaya yer veren bilim dergisi Bulletin of the Atomic Scientists’e dayandırıldığı düşünülüyor.

NATO YETKİLİLERİ YALANLAMADI

Ancak NATO yetkilileri, söz konusu rapora mesafe koyarak raporun resmi bir belge olmadığını vurguladı.

İsmi açıklanmayan bir NATO yetkilisi, ittifakın nükleer meselelerle ilgili yorum yapmayacağını belirtti. NATO üyeleri arasında ABD, İngiltere ve Fransa nükleer silahlara sahip. Nükleer tehdit, ittifakın caydırıcılık stratejisinde anahtar rol oynamasına rağmen NATO bu konuda ayrıntılı açıklama yapmıyor.

BELÇİKA’DA MUHALEFET AÇIKLAMA TALEP ETTİ

Rapordan çıkarılan bölüm Belçika’da tartışmalara neden oldu. Muhalefetteki Belçikalı politikacılar, ülkede ABD’ye ait nükleer silah bulunup bulunmadığı ile ilgili hükümetten açıklama talep ediyor.

Yeşiller Partisi Milletvekili Samuel Cogolati de Belçika’nın kuzeyindeki Kleine-Brogel üssünde ABD’nin nükleer silahlarının bulunmasını “bilinen bir sır” olarak nitelendirerek raporun bunun teyidi anlamına geldiğini söyledi. Belçika Savunma Bakanlığı sözcüsü ise konuyla ilgili sorulara yanıt vermekten kaçındı.

Kaynak: DW Türkçe

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER