Musevi Cemaati'nden Beşir Atalay'a yanıt

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,"Gezi olaylarının arkasında Yahudi diasporası var" demişti...

 Musevi Cemaati'nden Beşir Atalay'a yanıt

Türkiye’de yaşanan Gezi eylemleri ile ilgili dün bir açıklama yapan Atalay, dış güçlerin ve Yahudi diasporasının karışıklıkları tetiklediğini ve bu konuda etkin bir şekilde çalıştığını, Gezi olaylarında dünya basınının bunu iyi yönlendirdiğini iddia ettmiş ve 'büyük Türkiye’nin önüne geçmek isteyenlerin başarılı olamayacağını' söylemişti.

Konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Türk Musevi Cemaati, yapılan açıklamanın anlamı, kapsamı ve ayrıntıları ile ilgili bilgi edinmeye çalıştıklarını belirterek, bu gibi algılamaların doğurabileceği sonuçlara dair endişelerini paylaştı.

Türk Musevi Cemaati'nden yapılan açıklamada şu ifedeler kullanıldı:

''Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir Atalay'ın basından takip ettiğimiz 'Gezi olaylarının arkasında Yahudi diasporası olduğuna' dair yaptığı açıklamanın anlamı, kapsamı ve ayrıntıları ile ilgili bilgi edinmeye çalışıyoruz.

Ancak her durumda, böylesi genelleme içeren söylemlerin içinde biz Türk Yahudi vatandaşlarının da bulunduğu ve dünyanın herhangi bir ülkesinde yaşayan o ülkenin Yahudi inancına sahip vatandaşlarını da kapsadığının anlaşılabileceği ve hedef alınabileceğine ilişkin kaygılarımızı belirtir ve bu gibi algılamaların doğurabileceği sonuçlara dair endişe ve üzüntülerimizi paylaşmak isteriz.''

İlgili haber için: www.demokrathaber.net/guncel/gezi-olaylarini-yahudi-diasporasi-tetikledi-h20106.html

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2013, 10:59
YORUM EKLE