Müftülükten Kuran kursu öğreticilerine tavsiye: Çocuğa dokunun, öpün

Mersin Müftülüğü,  Kuran Kursu öğreticilerine "Kendinizi sevdirmek için" başlığı altında skandal tavsiyelerde bulundu

Müftülükten Kuran kursu öğreticilerine tavsiye: Çocuğa dokunun, öpün

Mersin Müftülüğü, Kuran Kursu öğreticilerine "Kendinizi sevdirmek için" başlığı altında skandal tavsiyelerde bulundu.

4 - 6 yaş grubu çocukların da eğitim göreceği Kuran kursu seminerinde “Kendinizi sevdirmek için” başlığı altında eğitimcilere “Dokunmak, başını, yanaklarını okşamak, sarılmak, öpmek” gibi davranışlarda bulunmaları önerildi.

Sunumda müftülüğün, çocuk gelişimi konusunda uzman olmayan din eğiticilerine yaptığı “dokunma” tavsiyesinin gerekçesi ise “Kendinizi sevdirmek için” denilerek açıklandı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, uzmanların konuyla ilgili değerlendirmeleri şu şekilde:

‘TEMAS YANLIŞ’

Psikolog İlknur Efeçınar, “Çocuklara öğrettiğimiz, kızların ve erkeklerin özel bölgeleri, bunun dışında erojen bölgeler, yanaklar, boyun, avuç her şey eğitimde kullanılacak materyaller değildir. Doktorun bile çocuğun annesi, babası yanındayken çocuğa dokunması ve müdahale etmesi gerekiyor. Dokunmak çok sevdiği birisinden geliyorsa ve bir iletişim biçimi olarak anlıyorsa, herkesle yapılabilir diye algılayabilir. Anne babalara da çocukları dudaklarından öpmemeleri tavsiyesinde bulunuruz” dedi.

‘AYIRT EDEMİYOR’

Eğitim bilimci Prof. Dr. Nejla Kurul, “Fiziksel temas, çocuğun gelişimi açısından doğru olmayan bir yöntem. Çocuklara bedeninin kendisine ait olduğunu anlatılması ve birincil ilişkilerin dışında ‘dur, yapma, dokunmanı istemiyorum’ diyebileceği bir eğitim tarzı gerekiyor. Çocuk herkesin kendisini sevdiğini düşünüyor, ayırt edemiyor. Bireyleri tanıması ve ayırt edebilmesi için çocukların küçük yaşlardan itibaren eğitilmeleri gerekiyor. Çocuğun bireysel gelişimi açısından aileden başlayarak eğitim vermek ve çocukları nesne değil özne olarak görmek gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 21:36
YORUM EKLE