Motorcu İmam mesleğe geri döndü

Köylülerin tepkisi üzerine istifa etmişti…

Motorcu İmam mesleğe geri döndü

Muğla Dalaman'a bağlı Kapıkargın köyünde, farklı giyim tarzı ve motosiklet tutkusu nedeniyle cemaatten baskı gördüğünü iddia ederek, görevinden istifa eden imam Tarık Balkı, yeniden imamlığa başladı.

Görevinden istifa ettikten sonra bir alışveriş merkezindeki sinemada ve bir kafeteryada garson olarak çalışan Balkı, vekil imam olmak için başvurduğu Bodrum Müftülüğü'nden olumlu yanıt aldı. Başvurusu değerlendirilen Balkı, Bodrum Müftülüğü tarafından imamı bulunmayan Yalıkavak beldesindeki Yemiş Camisi'ne atandı. Balkı, bu camide 4.5 yıl olarak vekil imamlık görevini yerine getirecek.

Görev yaptığı Kapıkargın köyünde, Dalaman müftüsü ve cemaat tarafından "kot pantolon giyip yarış motosikleti kullandığı" gerekçesiyle baskı ve tehditlere maruz kaldığı iddia edilen 24 yaşındaki imam Tarık Balkı, 25 Mayıs 2011'de istifa etti. Balkı daha sonra Bodrum'daki ailesinin yanına döndü. Olayın basına yansımasının ardından bir alışveriş merkezinde bulunan sinemada çalışan, ancak yoğun ilgi nedeni ile buradan ayrılıp bir kafede garsonluk yapmaya başlayan Balkı, yeniden imamlık yapabilmek için Bodrum Müftülüğü'ne başvurdu.

Habertürk’e göre, başvurusu Bodrum Müftülüğü tarafından değerlendirilen Balkı, vekil imam olarak Yalıkavak beldesi Gökçebel Mahallesi'ndeki 400 kişilik Yemiş Camisi'ne atandı. Balkı, yeni görev yerindeki ilk bayram namazını da kıldırdı. Namazdan sonra Balkı'yı ilk kutlayan Fenerbahçe Spor Kulübü eski başkanlarından Ali Şen oldu. Şen, "Bayramın sevgisi neşesi tüm yıla yayılsın. Sevgi, hoşgörü ve saygıya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. İmam kardeşimizin verdiği vaaz gerçekten çok güzeldi. Bu ülkenin böyle genç ve aydın düşünceli imamlara ihtiyacı var" dedi.

İmam Balkı, yaptığı başvurusunun kabul edilmesinden dolayı mutlu olduğunu kaydederek, "Yaşantım üzerine polemik yaratacak açıklamalarda bulunmak istemiyorum. Motosiklet ve hız benim tutkum. Kimseye zararım yok. Mesleğimi de çok seviyorum. Bana güvenen insanları asla mahçup etmedim, etmeyeceğim. Bana anlayış gösterenlere teşekkür ederim. Ne mesleğimden ne de kimseye zarar olmayan tutkumdan vazgeçmek isterim. Bugün, bayram. Herkes birbirini sevmeli, sarılmalı. Ancak bu sadece bugüne mahsus değil, yılın her günü böyle olmalı. Sevdiğim mesleğime geri döndüm. Burada 4.5 yıl boyunca vekil imamlık yapacağım. Umarım kadrom bir an önce gelir" dedi.

YORUM EKLE