Mithat Sancar, 'Demokrasi Yürüyüşü'nün detaylarını açıkladı

'HDP üzerinden provakasyon yapanları uyarıyoruz. HDP hiçbir provakasyon zemin vermez'

Mithat Sancar, 'Demokrasi Yürüyüşü'nün detaylarını açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, iki koldan Ankara’ya yapılacak olan “Demokrasi Yürüyüşü” ile ilgili tartışmalara açıklık getirerek, “HDP üzerinden provakasyon yapanları uyarıyoruz: HDP hiçbir provakasyona zemin vermez, hiçbir provakasyona gelmez” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Demokratik Mücadele Programı kapsamında Diyarbakır’da ziyaretlerde bulundu. Sancar, partinin milletvekilleriyle birlikte ilk olarak Demokratik Toplum Kongresi’ni ziyaret etti. Sancar, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz tarafından karşılandı. 

GÜVEN VE FARİSOĞULLARI’NIN TUTUKLANMASI

Ziyarette açıklamalarda bulunan Sancar, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülerek tutuklanmasına değindi. Sancar, “Bunu bir siyasi darbe olarak görüyoruz. Darbeler sadece tanklarla toplarla olmaz. Darbe yargı eliyle de iktidarın çeşitli yol ve yöntemleriyle de olur. Bütün darbeciler ister tankla topla ister diğer yöntemleri kullansınlar, önce halkın iradesine yönelirler. 12 Eylül’de de ilk iş parlamentoyu kapatmaktı. Bütün darbeciler halkın iradesini yok etmek için harekete geçer. Siyasi darbe yapanlarda aynı yöntemi uygular” dedi. 

‘DTK’YE OPERASYONDUR

Güven’in DTK Eşbaşkanı, Farisoğulları’nın DTK Eşbaşkanlık Divanı Üyesi olduğunu hatırlatan Sancar, şunları söyledi: “Leyla Güven sadece Hakkari Milletvekili değil. Aynı zamanda DTK’nin Eşbaşkanı. Tarihi de geçmişi de onurlu mücadelelerle doludur. Her zaman dik durmuştur, her zaman özgürlük, demokrasi için bedel ödemeyi göze alarak mücadele etmiştir. Leyla Güven ve DTK üyesi Musa Farisoğlulları’na yapılan bu operasyon, aynı zamanda DTK’nin temsil ettiği misyona yönelik bir operasyondur.”

DEMOKRASİYE YÜRÜYÜŞ

Partisinin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya 15 Haziran’da başlatacağı “Demokrasi Yürüyüşü” ile ilgili detayları açıkladı. Sancar, şöyle konuştu: “Yürüyüşümüz demokrasiye yürüyüştür. Bu programın esasıdır. Demokrasi ve özgürlüğe yürüyüştür. Bu bizim bundan sonraki zamanlarda, aylarda yapacağımız faaliyetlerin hepsini kapsıyor değil. Tutum belgemizde 1 Haziran öncesi şartları dikkate alacak şekilde hazırlanmıştır. Yeni şartlar ortaya çıktığında, yeni tutum belgesi oluşturulacak. Halklarımızla buluşmak istiyoruz. Türkiye halklarının buluşmasını istiyoruz. Buna katkı sunacağımıza inanıyoruz. HDP demokratik siyaset zemininde kararlı mücadelesini sürdürecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Demokratik siyaset dışında HDP hiçbir yerde olmayacak. Mücadele yöntemlerimiz, meşru demokratik yöntemlerdir. 
 
Yürüyüş meselesini yeniden açayım. Bizim planladığımız yürüyüş, uzun mesafe güzergahları yürüme şeklinde değildir. İlk günde bunu netleştirdik. Şehirler arası yollarda yaya yürüme gibi bir tercihimiz yoktur. Esas olarak seçilmişlerimiz, bu yürüyüşe katılacaklardır. İki koldan başlanacak. Milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri ve il yöneticilerimiz. Elbette bu ekiplerimiz bu şehirlerde halkla buluşacak. İki noktadan başlatacağız. Biri Edirne biri Hakkari. Ülkenin iki ucu. Ankara’da buluşacağız. Edirne’de önceki dönem eş başkanımız Selahattin Demirtaş tutuklu biliyorsunuz. Hakkari’de milletvekilimiz DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in seçildiği yer. Ben Hakkari’de başlangıçta bulunacağım. Pervin Buldan eşbaşkanımız da Edirne’den başlayacak. 
 
HDP PROVAKASYONA GELMEZ
 
Daha sonra araçlarla bir sonraki güzergaha gidilecek. Bir sonraki şehirde halk buluşmaları yapılacak. Kurumlarda buluşacaklar. Hem tutum belgemizi anlatacak hem tutum belgemizdeki çağrılarımızı iletecekler hem de ortak demokratik mücadele zeminini güçlendirmek için çalışmalar yürütülecek. Şehirden şehire bu şekilde gelindikten sonra Ankara’da bir buluşma gerçekleşecek. Ankara’daki buluşma salon yada açık hava toplantısı şeklinde olacak. Orada da seçilmişler ve 7 bölgenin temsilcileri olacak. Ankara’daki toplantıda da bütün süreçle ilgili değerlendirmemizi eşbaşkanlar olarak paylaşacağız. Yürüyüş diye günlerdir televizyonlarda tartışılan programımız ayrıca da paylaşılacak. HDP üzerinden provakasyon yapanları uyarıyoruz. HDP hiçbir provakasyon zemin vermez, hiçbir provakasyona gelmez. Güçlü demokratik mücadele birikimini en etkili şekilde değerlendirmesini bilecektir. Demokrasi onuruna sahip çıkacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 20:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER