Mimarlar Odası'ndan Gökçek, Tuna ve Aygün hakkında suç duyurusu

Suç duyurusu ve kamu davası talebi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin resmi internet sitesinden duyuruldu

Mimarlar Odası'ndan Gökçek, Tuna ve Aygün hakkında suç duyurusu

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, eski Ankara Büyükşehir belediye başkanları Melih Gökçek, Mustafa Tuna ile iki başkan döneminde yapımına devam edilen TOGO Kuleleri'nin sahibi Sinan Aygün ve dönemin meclis üyeleri hakkında hakkında '3194 sayılı imar kanuna muhalefet' ve 'görevi kötüye kullanma' gerekçeleriyle suç duyurusunda bulundu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, aynı isimler hakkında kamu davası açılmasını talep etti.

Suç duyurusu ve kamu davası talebi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin resmi internet sitesinden duyuruldu:

"Ayrıcalıklı imar hakkıyla gündeme gelen ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı plan iptali ve mühürlemem kararını yargıya taşıyarak, yargı kararları çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediyesinin istinafdan feragat etmesi ve TOGO kulelerinin mühürlenmesinin ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3194 sayılı kanuna muhalefet ve görevi kötüye kullanma suçu işleyen şikayet edilen mahkeme kararlarını dolanan TOGO ikiz kulelerine ayrıcalıklı imar hakkı sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi önceki dönem başkanları, Melih Gökçek Mustafa Tuna, Sinan Aygün Gayrimenkul İnşaat Aş. Yetkilikleri, Togo Ayakkabı San. Tic.A.Ş. yetkilikleri ve dönemin meclis üyeleri  hakkında kamu davası açılması talebiyle  suç duyurusunda bulunulmuştur."

'ANKARALININ HAKKINI GASP EDENLER YARGI ÖNÜNDE HESAP VERENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ'

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Basın Birimi'nin hazırladığı bilgilendirme metninde açıklamasına yer verilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Ankara’daki kentsel rant paylaşımı, ayrıcalıklı imar hakları parsel parsel takip etmeye devam edeceğiz, TOGO ikiz kuleleri davasında ortaya çıkan girift ilişkiler buzdağının görünen yüzüdür ve bu sistemin sorumlusu iktidardır. Çukurambar’dan çevre yoluna kadar bunun gibi onlarca ayrıcalıklı imar hakkı kullanılmıştır. Tüm bu süreçler ilişkiler tel tel dökülmektedir. Karşımızda sadece bir TOGO ikiz kuleleri değil,  Ankara’nın siyasetten iş dünyasına kadar uzanan kentsel rantın nasıl paylaşıldığının tekil bir örneği durmaktadır. 'AnKARANT' Dosyasını davacı taraf olarak takip etmeye devam edeceğiz suç duyurusunda bulunduk, belediyeye ivedilikle mülkiye müfettişleri gönderen İçişleri Bakanlığının geçmiş dönemlerde Melih Gökçek hakkındaki onlarca suç duyurumuzda soruşturma izni vermediğini de hatırlatarak, aynı hızla, suç duyurumuzu dikkate alıp almayacağını da göreceğiz. Ankaralının hakkını gasp edenler yargı önünde hesap verene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 11:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER