Meltem Cumbul'dan Afrin paylaşımı: Dünya barışı boş bir hayal değil

Cumbul paylaşımını eleştirenlere Twitter'dan yanıt verdi

Meltem Cumbul'dan Afrin paylaşımı: Dünya barışı boş bir hayal değil

Oyuncu Meltem Cumbul'un Afrin paylaşımı sosyal medyada gündem oldu.

Cumbul paylaşımını eleştirenlere Twitter'dan yanıt verdi.        

Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Meltem Cumbul, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" sözlerini ingilizce olarak yazdı. 20 Ocak'ta yapılan bu paylaşım sosyal medyanın gündemine oturdu. Meltem Cumbul'a hem tepki hem de destek vardı.

Afrin paylaşımı üzerinden eleştirenlere yanıt veren Meltem Cumbul şu tweetleri paylaştı:

- “Yurtta Barış" insanın huzur ve güven içinde, insan kişiliğine yakışır şekilde yaşamasını ifade eder. Herşeyden önce ülkede, o insanın, insanca yaşamasını, insanlık tıynetinin gereğinin tanınmasını ifade eder.

- Ülkede kanun hakimiyeti ve hukuk hükümranlığı,”Yurtta Barış"ilkesinin en tabiî bir sonucudur. Toplum hayatındaki düzeni, vatandaşın devlete güvenini, devletin de ülkede asayişi sağlamasını öngörür.

- "Dünyada Barış” ise, milletlerarası barış ve güvenliğin korunmasını ve sağlanmasını,milletlerarası barışın bölünmezliğini, insanlığın da hepsini bir vücut ve her milleti de onun bir uzvu addetmeyi amaç bilir.

- Barış, hukuk düzenini, haklılığı ve adaleti gerekli kılar. Barış, kuvvete ve kuvvet tehdidine başvurmayı değil, kanunî ve meşru yollara müracaatı öngörür.

- Barış, kısaca sosyal düzendir, güvenliktir, hukuk ve kazanılmış haklara saygıdır. Toplum hayatında dengenin sağlanmasıdır. Mücadele, en vahimi olan savaş ise anarşidir, karışıklıktır, kararsızlık ve dengesizliktir.

- Temel hak ve hürriyetlerine sahip olan insanlar işbirliği içinde adaletli bir menfaat dengesi ile gerçek bir barış sağlarlar.

- "Savaş insan tabiatının gerekliliği değildir. Savaş,daima mevcut olmamıştır ve daima mevcut olması da lâzım gelmez. Dünya barışı boş bir hayal değildir.” Alexander Rustow

- Dileğim,savaşı değil,barışı arayan ve onda insanlığın mutluluğunu bulan ve Türkiye gibi barışı savunan bizlerin olduğu bir ülkeye dost gözü ile bakan,değerli,bilgin,diplomat devlet adamlarının ülkeleri yönetmeleri ve insanlığın yararına olan barışa hizmet etmeleridir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER