Medeni Yıldırım davasında yetkisizlik kararı

Medeni Yıldırım’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın duruşması Şubat 2020’ye ertelendi

Medeni Yıldırım davasında yetkisizlik kararı

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde, 28 Haziran 2013’te yapılan ‘kalekol’ protestosunda 19 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın öldürülmesine ilişkin davada asker Adem Çiftçi’nin yargılamasına devam edildi. ‘Haksız tahrik altında olası kastla öldürme’ suçundan 18 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Çiftçi hakkında verilen beraat kararının İstinaf Mahkemesi’nce bozulması ardından yeniden görülen davanın sekizinci duruşması, Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, ağabeyi Mehmet Yıldırım ve avukatları Mehmet Emin Aktar, Raci Bilici, Zeynep Işık katılırken, sanık Çiftçi ve avukatı katılmadı. Duruşmayı HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları da izledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ateş emri verdiği belirtilen iki karakol komutanı hakkındaki suç duyurusuna ‘yetkisizlik’ kararı verdiği, mahkemenin ikinci kez talep ettiği bilirkişi raporunun ise İstanbul Adli Tabip Kurumu (ATK) tarafından hazırlanmadığı ortaya çıktı.

Medeni Yıldırım’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın duruşması Şubat 2020’ye ertelendi.

ATK RAPORU HAZIRLAMAMIŞ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, duruşmada İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararı gerekçesi arasında bulunan ve mahkemenin bir önceki celsede hazırlanması yönünde karar aldığı bilirkişi raporu İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca (ATK) hazırlanmadı. Mahkemenin, 16 Mayıs’ta müzakere yazdığı İstanbul ATK ile TÜBİTAK ve TRT’ye, rapor hazırlamaları için iki celse arasında müzakere yazdığı, buna rağmen hiçbir kurum tarafından bilirkişi raporunun hazırlanmadığı ortaya çıktı.

‘YEDİ YILDIR ADALET BEKLİYORUM’

Soruşturmanın tamamlanmasından sonra avukatların, ateş emri veren görevli iki karakol komutanı hakkında bulundukları suç duyurusunun, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca takipsizlik kararı verilerek Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği mahkeme tarafından aktarıldı.

Duruşmada söz alan Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, oğlunun öldürülmesinin üzerinden yedi yıl geçtiğini hatırlatarak, “Yedi yıldır adalet bekliyorum. Artık bir an önce karar verilmesi, faillerin cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Yıldırım ailesi avukatı Mehmet Emin Aktar ise İstinaf ilamı doğrultusunda bilirkişi raporunun hazırlanmasını istedi.

Mahkeme heyeti, İstanbul ATK, TÜBİTAK ve TRT’ye yazılan müzakereye verilecek cevabın beklenmesine karar vererek, duruşmayı 20 Şubat 2020’ye erteledi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 23:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER