McKinsey ile 1,5 yıl önce anlaşma yapılmış

Türkiye Varlık Fonu’nun uzun süredir ABD’li McKinsey ile çalıştığı ortaya çıktı

McKinsey ile 1,5 yıl önce  anlaşma yapılmış

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda  görüşülen Türkiye Varlık Fonu ve bünyesinde kurulan alt fonların mali tabloları ve faaliyetleri hakkındaki denetim ve inceleme raporları arasında yer alan bir belge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkiler üzerine yapılan anlaşmanın iptal edildiğini duyurduğu ABD'li uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey ile 1 Şubat 2017 tarihinde çalışılmaya başlandığını ortaya koydu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan söz konusu belgeyi sosyal medya hesabından “Hazine Bakanının iki ay önce “çalışmaya karar verdik”, Erdoğan’ın “çalışmayacağız” dediği McKinsey ile 1 Şubat 2017 tarihinden beri çalışıyorlarmış” notuyla paylaştı.

T24’ten Hülya Karabağlı’nın haberine göre, “AKP’nin Cumhurbaşkanlığı'na bağlanan Türkiye Varlık Fonu ve bünyesinde kurulan alt fonların mali tabloları ve faaliyetleri hakkındaki denetim ve inceleme raporlarının Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ‘gizli’ oturumda görüşme girişimini engellediklerini” savunan Paylan, “İki polisin beklediği komisyon kapısında, basına da haber verilmeden gizli bir toplantıyla denetim raporlarının görüşülmek istendiğini” ifade etti.

Paylan, “Bugün denetim raporunu gizli bir oturumla görüşmeye kalktılar. Usul tartışması açtık ve Varlık Fonunun neden gizli görüşüldüğünü hangi yasaya tabi olarak görüşüldüğünü sorduk. Cumhurbaşkanından gizli belgesiyle gönderildiği için bu raporun oturumun gizli yapmasını esas almışlar buna itiraz ettik, esasa geçmeden oturumu kapattırdık” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Hükümeti’nin geliştirdiği Yeni Ekonomik Program kapsamında ABD’li McKinsey Danışmanlık şirketi ile çalışacaklarını duyurmuştu. McKinsey ile yapılan anlaşmaya muhalefet partilerinden ve kamuoyundan sert eleştiriler gelmişti.

Tartışmalarından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm arkadaşlarımıza söyledim. ‘Bunlardan fikri danışmanlık bile almayacaksınız’ dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz” demişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 18:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER