Mardin’deki Mor Efrem Manastırı yıkılma tehlikesi altında

Mardin Süryani Katolik Kilisesi'ne ait Mor Efrem Manastırı'nda katlı betonarme otopark yapılmak üzere kazı başlatıldı

Mardin’deki Mor Efrem Manastırı yıkılma tehlikesi altında

Mardin’deki Süryani Katolik Kilisesi’ne ait Mor Efrem Manastırı’nın yerine katlı betonarme otopark yapılmak istendiği için kazı başlatıldı.

Kazının devam etmesi durumunda manastır yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Gazete Sabro'nun haberine göre 1. derece tarihi eser kategorisindeki Mardin Süryani Katolik Kilisesi’ne ait olan Mor Efrem Manastırı’nda katlı betonarme otopark yapılmak üzere kazı başlatıldı.

1969'DA "YEŞİL SAHA" BAHANESİYLE GASP EDİLMİŞTİ

1884 -1933 yılları arasında kullanımda olan Mor Efrem Manstırı, bu tarihten sonra 12 yıl boyunca askeri hastane yapıldı.

Diyarbakırkapı Mahallesi’nde bulunan manastır, 1969 yılında "yeşil saha" bahanesiyle gasbedilmişti.

Mimarisi Deyrulzafaran Manastırı’na benzetilen ve geniş bir alana yayılan manastırın güney kesiminde büyük bir kilisesi de mevcut.

Kazının devam etmesi durumunda manastır yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

İSTANBUL SÜRYANİ KATOLİK VAKFINDAN TEPKİ

İstanbul Süryani Katolik Vakfı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, duruma tepki gösterdi. Paylaşımda "Mardinde tarihi Mor Efram Süryani Katolik Manastırınının mülkiyetinde olan arazinin bir kısmını yılar önce yeşil alan olacak diye istimlak eden Belediye şimdi o alanda tarihi binanın temellerinin hasar görüp yıkılmasına sebep olacağını bile bile çok katlı otopark inşa ediyor" ifadeleri yer aldı.

GARO PAYLAN, KAZIYI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da konuyu meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a, "Mor Efrem Manastırı'ndan 'yeşil saha' bahanesiyle gasp edilen alan üzerine yapılan katlı otoparkın tarihi manastırın varlığı için bir tehdit olduğunu bilmiyor musunuz" diye sordu.

"Mardin'de Mor Efrem Süryani Katolik Manastırı arazisine katlı betonarme otopark yapmak amacıyla kazı çalışmalarına başlanmıştır. Bu inşaatın 1884'te inşa edilen ve birinci derecede tarihi eser olan manastıra ciddi zararlar vereceği değerlendirilmektedir" diyen Paylan, Ersoy'dan şu soruların yanıtlarını istedi:

*Süryani manastırının arazisinde yapılan otopark inşaatını neden durdurmuyorsunuz?

*Süryani Mor Efrem Manastırı’ndan “yeşil saha” bahanesiyle gasp edilen alan üzerine yapılan katlı otoparkın tarihi manastırın varlığı için bir tehdit olduğunu bilmiyor musunuz?

*Anadolu coğrafyasındaki; Ermeni, Süryani, Rum ve benzer kadim kültürlere ait kilise, manastır, mezarlık gibi tarihi mekanlara karşı uygulanan yoketme politikasına neden dur demiyorsunuz?

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 15:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
ülkedeki hukuk boşluğu var maalesef
ülkedeki hukuk boşluğu var maalesef - 2 hafta Önce

urfada göbekli tepede eski bir kilise var defineciler talan ediyor yani bu araziler hukuki statüsü nedir vakıf mı sitmi bunu devlet ayarlayıp herkese hakkını teslim etmesi gerekiyor.vakıf ise tasarruf o vakfa aitdir bakımını onlar yapsın değilse sit falan ise buralara müze müdürlüğü tarihini koruyarak bakımlarını yapmalı.bir tarihi eserin kendisi içindeki bulunacak altından daha değerlidir.

SIRADAKİ HABER