Mao yazısını gören polis HDP afişini yasakladı

Sloganı “Maocu” bulan polis afişlerin kaldırılmasını istedi

Mao yazısını gören polis HDP afişini yasakladı

Dersim’in Nazimiye ilçesinde HDP tarafından hazırlanan afişlerde yer alan  “Yê Mao (Bizimdir)” sloganı “sakıncalı” bulundu.

Sloganı “Maocu” bulan polis afişlerin kaldırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yerel seçim için hazırladığı Kürtçe afişler, birçok kentte yanlış çeviriler sonucu toplatılırken, Dersim’in Nazimiye ilçesinde ise HDP afişindeki Kürtçenin Kirmanckî lehçesiyle yazılan “Yê Mao (Bizimdir)” sloganı nedeniyle ilginç bir soruşturma başlatıldı.

Afişteki “mao” harfi “sakıncalı” bulunarak emniyete çağrılan Dersim Devrimci Güç Birliği’nin Nazimiye seçim bürosu yetkilisine, “o” harfinin ne anlama geldiği soruldu. HDP çalışanı, sloganın ne anlama geldiğini polise anlattı.

‘MAOCU’ DEĞERLENDİRMESİ

HDP afişindeki “Yê Mao” sloganı “Maocu” olarak değerlendirilirken polis, Dersim merkezde bu slogan için soruşturma başlatıldığını, fakat Nazımiye ilçesi için henüz bilgilendirme yapılmadığını belirterek, “mao”nun bulunduğu tüm afişlerin ilçe merkezinden kaldırılmasını istedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
YORUMLAR
ZAHİT
ZAHİT - 3 yıl Önce

Anlamını bilmeden yasaklıyorlar

ATEİST
ATEİST - 3 yıl Önce

Lağım faresi beyinli .Gerizekalılar , ya bunlar şüpeci ,korkak pööööööööööh desek şaka birtarafa inanınki altlarına işiyecekler . Vayyy haret bişey ya..!! Büttğn samimiyetimle söylüyorum hemen ,hemen dünyanın her yerini gittim en sonunda huzuru kuzey kutbunda yaşamakla buldum .Dünyanın en temiz ,en muhteşem en,merhemetli herkezi sayan ,seven ayırt etmiyen doğal insanlar ESKİMOLARDA BULDUM . DÜNYANIN EN HARİKA İYİ İNSANLARI . Ama tayyip olsa hemen bunlarda terörist der önce başlar eyyy yaratılanı yaratandan dolayı sevdiğim ESKİMOLU KERDEŞLERİM der menfaatleri bittincede ESKİMOLU TERÖRİSTLER der .Haklı deyilmiyim ..??

SIRADAKİ HABER