Mahkeme: 'Saray'da altın kaplama klozet var' sözü siyasi eleştiri

Kılıçdaroğlu, Ak Saray'da 'altın klozet' kullanıldığını iddia etmişti

Mahkeme: 'Saray'da altın kaplama klozet var' sözü siyasi eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na açtığı ve mahkeme tarafından reddedilen altın klozet kararının gerekçesi açıklandı.

Mahkeme Kılıçdaroğlu'nun 'altın klozet' eleştirisiyle 'hükümetin harcamalarını israf sınırlarında olduğu eleştirisi' yaptığını belirtti.

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Altın kaplama klozet” açıklaması nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açtığı 100 bin liralık tazminat davasının reddine ilişkin gerekçesini açıkladı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre kararda, Kılıçdaroğlu’nun “Altın kaplamalı klozet’’ ifadesinin “Siyasi eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiği” belirtildi.

Kararda şu ifadeler kullanıldı: “Kişinin üstlendiği görev ne kadar önemli ise hakkında yapılan eleştirilerin o kadar yoğun ve gerektiğinde sert olabileceğinin kabulü gerekir. AİHM’in kararlarında da belirtildiği üzere siyasi hüvviyete sahip şahısların kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere de katlanmaları gerekir.

Söylenen sözler bir bütün olarak göz önünde tutulduğunda, davalının güncel olan haberlerle bağlantı kurarak ‘Altın kaplamalı klozet’ şeklinde ifade etmiş olması, davacının kişilik haklarına saldırı oluşturmayacağı, siyasi eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.”

ERDOĞAN BİN 510 LİRA ÖDEYECEK

Radikal'in haberine göre, kararda, davanın reddedilmesi nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun 10 TL’lik mahkeme masrafı ile 1500 TL’lik avukatlık ücretinin Erdoğan’dan alınmasına da hükmedildiği anlatıldı.

​CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Saray'da 'altın klozet' kullanıldığını iddia etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu iddialar üzerine CHP liderine 100 bin liralık tazminat davası açmıştı. Davaya bakan Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi geçen kasım ayında ilk duruşmada tazminat talebini reddetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 23:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
rizeli
rizeli - 2 yıl Önce

vanpir Allah belanı versin ciğerin yana