Mahkeme Putin muhalifi Navalny'nin tutukluluğuna devam kararı verdi

Rusya’ya dönüşünde tutuklanan muhalif Alexei Navalny'in serbest bırakılması için düzenlenen gösterilerde 3 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı

Mahkeme Putin muhalifi Navalny'nin tutukluluğuna devam kararı verdi

Zehirlendikten sonra Almanya’ya giden ve oradaki tedavisinin ardından Rusya’ya döndüğü sırada 17 Ocak'ta tutuklanan Rus muhalif lider Alexei Navalny bugün hakim karşısına çıktı.

160 gazetecinin katıldığı Moskova Bölge Mahkemesi'ndeki duruşmada, Navalny'nin sık sık espri yaptığı görüldü.

'AVUKATLARIMLA KONUŞMAK İÇİN FIRSAT VERİLMEDİ'

Duruşmaya online katılan Navalny, tutuklandıktan sonra avukatlarıyla hiç konuşmadığını ve kendisine böyle bir fırsat verilmediğini söyledi.

Navalny'nin bu sözünün ardından, hakim duruşmaya ara verdiğini duyurdu ve avukatlar dışında herkesten mahkeme salonunu terk etmesini istedi.

Mahkeme, Navalny'nin 18 Şubat'taki duruşmaya kadar tutukluluğunun devamına kararını verdi.

Polisin birçok Navalny taraftarının evine gece baskını düzenlediği ve tespit edilen kişilerin gözaltına alındığı kaydedildi.

Hafta sonu Rusya’nın 100'den fazla kentinde Navalny’nin çağrısıyla düzenlenen protestolarda 3 bin 900'den fazla kişi gözaltına alındı.

KARDEŞİ, AVUKATI VE DOKTORU DA GÖZALTINDA

Rusya'da tutuklu muhalif Aleksey Navalny'nin kardeşi Oleg Navalny, avukatı Lubov Sobol ve şahsi doktoru Anastasiya Vasilyeva da gözaltına alındı.

Rusya'da 23 Ocak'ta Navalny'nin serbest bırakılması için on binlerce kişinin katıldığı gösteri düzenlenmişti. Ülke genelinde yapılan gösterilerde, 3 binden fazla kişinin gözaltına alındığı ifade edilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalny'ye destek amacıyla yapılan gösterilerin "yasa dışı ve kabul edilemez" olduğunu savunmuştu.

Navalny de gösterilerin 31 Ocak'ta yeniden yapılacağını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER