Mahabad Valisi Ferinaz Xosrawani'ye 'tecavüz girişimini doğruladı'

Xosrawanî’nin ölümü sonrası protesto eylemlerinin devam ederken; Mahabad Valisi Cafer Ketani, resmi haber ajansı IRNA'ya açıklamada bulundu

Mahabad Valisi Ferinaz Xosrawani'ye 'tecavüz girişimini doğruladı'

İran’ın Kürt kenti Mahabad’da İran İstihbarat Teşkilatı İtlaat elemanları olduğu iddia edilen kişiler tarafından cinsel saldırı girişimi sonrası otelin 4. katından atlayarak yaşamını yitiren Ferinaz Xosrawanî’nin ölümü sonrası  protesto eylemlerinin devam ettiği belirtildi.

Eylemlerin Bokan, Kamyaran, Meriwan, Sine ve Piranşar kentlerine de yayıldığı ve buralarda protesto gösterilerinin sürdüğü ifade edilirken rejim yetkililerinden Urmiye Vali Yardımcısı Alireza Radfar konuya ilişkin açıklama yaptı.

Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yer alan haberde Radfar, dün düzenlenen protesto gösterilerinde sadece 25 kişinin yaralandığını ileri sürdü ve  yaralananlardan 7'sinin polis olduğunu söyledi.

TEHDİT ETTİ: PROTESTOLAR DEVAM EDERSE...

Protesto sırasında polislerin halka ateş açtığını inkar eden Radfar, “Bu olay o kadar mühim bir olay değildi. İran karşıtı medyanın ve bazı siyasi partilerin Mahabad’ın gençlerini kışkırttı. Bahsi geçen kişi müfettişti, istihbarat elemanı idi. Güvenlik güçleri gayet ılımlı davrandı ancak protestolar devam ederse bu durum değişir” dedi.

VALİ TECAVÜZ GİRİŞİMİNİ DOĞRULADI

Mahabad Valisi Cafer Ketani, resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, olay hakkında incelemenin sürdüğünü, tüm delillerin ve telefon kayıtlarının toplandığını söyledi.

Kesin bir bilgiye ulaşılmadan dosyaya ilişkin ayrıntı verilemeyeceğini belirten Ketani, “Sanık yakalandı ve soruşturma tamamlanıncaya kadar gözaltında tutulacak. Sanık, basında iddia edildiği gibi herhangi bir resmi kurum mensubu değil, otel çalışanlarındandır” sözleriyle tecavüz girişimi iddialarını doğruladı.

NE OLMUŞTU?

İran’ın Kürt kenti Mahabad’da İran İstihbarat Teşkilatı İtlaat elemanlarının cinsel saldırı girişimi sonrası otelin 4. katından atlayarak yaşamını yitirdiği belirtilen 25 yaşındaki Farinaz Hosravani’nin ölümü sonrası kadın örgütlerinin çağrısı üzerine Tara Hotel önünde protesto eylemi düzenledi.

Protesto eylemine İran polisinin gerçek mermi ve gaz bombaları ile saldırması ardından Mahabad halkı oteli ateşe verdi.

Otelin yakılması ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Resmi Ofisi’nden, güvenlik güçlerine halka ateş edilmemesi ve olayın bir an önce aydınlatılması uyarısında bulundu.

Mahabad Kaymakamı Cafer Ketayi ise, halka sağduyu çağrısı yaptı ve soruşturmanın sonucunu beklemelerini istedi.

Tara Hotel Müdürü Seyid Murteza Haşimi Mahabad’da gözaltına alındı.

Urmiye vilayetine bağlı Mahabad kentinin nüfusu 280 bin dolayında. Mahabad, 1946’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti’nin başkentiydi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 10:31
YORUM EKLE