"Lisa Çalan’ın tazminat talebi 'sebepsiz zenginleşmeye' neden olabilir"

Diyarbakır’da HDP mitingine düzenlenen bombalı saldırıda kusurunun olmadığını savundu

"Lisa Çalan’ın tazminat talebi 'sebepsiz zenginleşmeye' neden olabilir"

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır’da HDP mitingine düzenlenen bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden Lisa Çalan’ın “Patlamada ağır hizmet kusuru ve güvenlik için yeterli tedbir almadığı” gerekçesiyle Diyarbakır 2. İdare Mahkemesine açtığı davada savunmasını verdi.

Bakanlık 5 kişinin yaşamını yitirdiği 400 kişinin yaralandığı mitingde yaşanan ihmallere değinmeyerek, polisin yeterli önlem aldığını savundu.

Davanın “Hukuki dayanaktan yoksun” olduğunu ve reddedilmesini ileri süren Bakanlık, iki bacağını kaybeden Lisa Çalan’ın uğradığı manevi zararda idarenin “kusuru” olmadığını iddia ederek tazminat talep edilmesini ise “sebepsiz zenginleşmeye” neden olacağı şeklinde bir savunma ile reddedilmesini talep etti.

HDP’nin Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran 2015’te düzenlediği ve yüz binlerce kişinin katıldığı mitinge yapılan iki ayrı bombalı saldırıda Ramazan Yıldız, Necati Kurul, Şehmuz Kaçan, Civan Arslan ve Ali Türkmen adlı yurttaşlar yaşamını yitirdi, 400’ü aşkın kişi ise yaralandı.

Katliam öncesi ve sonrasında ortaya çıkan ihmal ve skandallar zinciri, yeterli önlem alınması durumunda katliamın önlenebileceğini gösterdi.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2016, 10:29

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER