Lice Belediyesi kayyımı, Ceylan Önkol Parkı'nın adını kaldırdı

Parka, Fırat Sımpil'in adı verildi

Lice Belediyesi kayyımı, Ceylan Önkol Parkı'nın adını kaldırdı

Lice Belediyesi kayyımı, 8 yıl önce askerlerin attığı havan mermisi sonucu yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un adının verildiği parkın adını kaldırdı. 
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Şenlik köyünde 28 Eylül 2009’da koyunlarını otlattığı sırada Tapantepe Karakolu'ndan atılan havan mermisi sonucu yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un adının verildiği park, Lice Belediyesi kayyımı Sinan Başak tarafından ölüm yıl dönümünde kaldırıldı.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Lice Belediyesi kayyımı Başak, Ceylan’ın adı verildiği ve anıtının bulunduğu parka, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 30 Ağustos 2015’te manava gittiği sırada meydana gelen bombalı saldırısında ölen 13 yaşındaki Fırat Sımpil'in adını verdi. 

ÖNKOL AİLESİ TEPKİLİ

Kayyımın uygulamasına tepki gösteren Ceylan’ın abisi Vedat Önkol, Ceylan’ın adının verildiği parktan kaldırılmasını yeni öğrendiklerini belirterek, “Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Zaten her şey ortada. Ceylan çocuk değil mi? Bizimkiler onların çocuğu değil mi? Fırat da çocuk ve onun acısını da yaşıyoruz. Fırat da Ceylan gibi. Artık söylenecek her şey anlamını yitirmiştir. Anne ve babamın halen durumdan haberleri yok. Onlara nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum. Biz de bu topraklarda yaşıyoruz. Fırat da savaş mağduru, ailesi de öyle. Fırat için yeni bir park açılışı yapılabilirdi. Bir ismin kaldırılması, yerine başka bir ismin konulması doğru değil” diye tepki gösterdi. 

Öte yandan Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık köyünde 2013 yılında kalekol yapımı protestosu sırasında askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım'ın adının verildiği parkında isminin değiştirilerek, 15 Temmuz Parkı yapıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 17:03
YORUM EKLE