Latuff'tan karikatürlerine erişim engeli talep eden Erdoğan'a: Türk demokrasisi bu mudur?

Carlos Latuff, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili karikatürü için Twitter'dan erişim engellemesi talep edilmişti

Latuff'tan karikatürlerine erişim engeli talep eden Erdoğan'a: Türk demokrasisi bu mudur?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff’un 11 karikatürünün erişime engellenmesi talebiyle Twitter’a başvuru yaptı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’ya konuşan, Carlos Latuff, erişim engellemesi talebini sansür olarak değerlendirdi Latuff, “Türk demokrasisi bu mudur? Erdoğan, Türklerin karikatürlerime erişmesini neden istemiyor? Erdoğan’ın korkusu nedir?” diye konuştu.

Türkiye’de gelişmeleri sosyal medyadan takip ettiğini söyleyen Latuff, dünyanın birçok bölgesinde yaşanan hak ihlallerine yönelik çizimler yaptığını belirtti. Latuff, “Sosyal medya sayesinde Türkiye’deki siyasi olayları takip etmek mümkün. Politik bir karikatürist olarak içinde Filistin, Brezilya, ABD, Avrupa ve Orta Doğu’dan takip ettiğim bir dizi ülke var. Ama 2010 Aralık ayında Türkiye’de olduğum dönemde gördüm ki karikatürlerimi geniş bir kitle takip ediyor ve bundan oldukça memnunum” dedi.

‘POLİTİK İRONİLERİN YER ALDIĞI KARİKATÜRLE HIZLICA YAYILIYOR’

“Arap Baharı” olarak isimlendirilen eylemler ve Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrildiği süreçte bölgedeki gelişmelerle ilgilendiğini belirten Latuff, “Bölgede gelişen olaylarla olan irtibatımı koparmadım ve oradaki aktivistler paylaşılan karikatürlerimi gösterilerde kullandılar. Erdoğan tam da bu sebeple Twitter’a sürekli müdahale ediyor. Çünkü sosyal medyanın gücü sayesinde Türk medyasında göremeyeceğiniz politik ironilerin yer aldığı karikatürler hızlıca yayılıyor” ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA BİRLİĞİ İHLALLERE SESSİZ KALIYOR’

Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki ihalelere sesiz kaldığı savunan Latuff, “Maalesef Erdoğan’ın kişisel hırsları Türkiye’yi, muhaliflerin devlet düşmanı olarak etiketlendiği bir totaliter rejime dönüştürüyor. Şu açık ki Erdoğan’ın Suriyeli mültecileri politik bir şantaja dönüştürmesi sebebiyle Avrupa Birliği, Türkiye’de yaşanan ağır hak ihlallerine göz yumuyor” dedi.

‘TÜRKİYE’DE OLSAM TUTUKLANIRDIM’

Latuff, “Kuşkusuz ki, bu çizimleri Türkiye’de çizmiş olsaydım tutuklanırdım, işkence görürdüm ve belki de Can Dündar’ın başına geldiği gibi fanatiklerinden biri tarafından öldürülmeye çalışılırdım” şeklinde konuştu.

Kaynak: Mezoptamya Ajansı 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 13:16

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER