Kürtçe tabela Yargıtay kararıyla iade edildi

Kürtçe tabelaya 2011 yılında savcılık kararıyla el konulmuştu

Kürtçe tabela Yargıtay kararıyla iade edildi

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe teşkilatına asılan Kürtçe tabelaya 2011 yılında savcılık kararıyla el konuldu.

BDP'liler, Kürtçe'nin kullanılmasıyla birlikte mahkeme kararını temyize götürdü. Yargıtay, temyiz başvurusunu incelerken tabelanın iade edilmesine karar verdi. Partililer tabelayı bugün adliyeden teslim aldı.

Parti yönetimi aldığı kararla BDP adını, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) olarak adını değiştirdi. BDP Silopi ilçe teşkilatı parti binasına 2011 yılında Kürtçe "Partiya Aşitiye Demokrasi (PAD)" yazılı tabela astı.

Savcılık talimatıyla el konulan tabelaya ilişkin Silopi Sulh Ceza Mahkemesi, 25 Ocak 2011 tarihinde Siyasi Partiler Yasası'na muhalefet edildiği gerekçesi ile tabelanın indirilmesine ve 3 bir lira para cezasına karar verdi. Kararın ardından tabela adli emanete alındı.

BDP'liler, Kürtçe'nin kullanılmaya başlaması üzerine mahkeme kararını temyize götürdü. Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi, tabelanın iade edilmesine karar verdi. Dönemin BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, adliyeye giderek tabelayı aldı.

Alkış, şöyle dedi: İnşallah bu tür girişimler çözüme ve barışa katkı sunarak ülkemizde akan kanın bir an önce sona ermesine vesile olur. Dileğimiz bu tür güzel şeylerin sürekli yaşanması. Böylesi tarihi bir süreçte bu tür şeylerin olması, bize barış için umut veriyor. Önümüzü aydınlatıyor. Barışa vesile olmasını diliyoruz. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 20:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

kürdistana hosgeldiniz tabelasini görünce napcak o savcilar merak ettim simdi