Kürtçe eğitim verecek ilkokul mühürlendi!

Sabah açılan okul savcılık soruşturmasıyla beraber akşam saatlerinde mühürlendi

Kürtçe eğitim verecek ilkokul mühürlendi!

Kürtçe eğitim vermek üzere Diyarbakır Bağlar'da açılan Dibistana Seretayî ya Ferzad Kemanger-Ferzad Kemanger İlkokulu, savcılık kararı doğrultusunda polislerce mühürlendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın okul hakkında başlattığı soruşturma kararının hemen ardından çok sayıda zırhlı araç ve TOMA eşliğinde okul önüne gelen yüzlerce çevik kuvvet ve sivil polis, okul çevresini ablukaya aldı. Ardından okul binasına giren bir gurup polis amiri okul yöneticileri ile görüştü.

Başsavcılığın kararı doğrultusunda okulu mühürleyeceklerini okul yetkililerine bildiren polis amirleri, yetkilileri okuldan dışarı çıkardıktan sonra okulun kapısını mühürledi.

Okulun mühürlenmesinin ardından okul bahçesinin dışına çıkan polisler bekleyişe geçerken, okul yöneticileri ile birlikte olayı duyup gelen öğrenci velileri ile mahallede yaşayan yurttaşlarda bahçede toplanmaya başladı.

Kürtçe eğitim verecek okul bu sabah yine engellemelerle açılmıştı.

BÜLENT ARINÇ 'HAYIR OKUL YAPAMAZSINIZ'

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yapan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Kürtçe eğitim verecek okul hakkında konuştu.

'Ortada bir okul yoktur' diyen Arınç, "Öğretmen var mı yok. müracaat ettiniz mi hayır. Biz burayı açarız Kürtçe eğitimi yaparız. Hayır yapamazsınız" dedi.Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 11:30
YORUM EKLE