Koronavirüs meslek hastalığı mı oluyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) meslek hastalığı sayılmasını içeren yeni düzenlemenin bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) getirilmesini istedi.

Koronavirüs meslek hastalığı mı oluyor?

Danıştay 10. Dairesi, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası'nın koronavirüsün sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılmamasına ilişkin SGK genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Daire, iptal istemini ise daha sonra görüşmeyi kararlaştırdı. Siyasi partilerin de uzlaşma sağladığı, sağlık çalışanlarının da bu yöndeki beklentileri üzerine devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girdi.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre, Erdoğan son kabine toplantısında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan düzenlemeye ilişkin rapor isteyerek, bir an önce Meclis gündemine getirilmesi talimatını verdi.

Bakanlıklar, raporları önümüzdeki kabine toplantısında Erdoğan'a sunacak. Düzenlemenin yeni yılda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Öte yandan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek "Kadrolu sağlık çalışanları için böyle bir düzenlememiz zaten var. Bu yeni düzenleme, sözleşmeli personeli kapsayacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 08:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER