Köpekler bir insanın ne kadar güvenilir olduğunu anlayabiliyor

Bulguyu, Japonya'daki Kyoto Üniversitesi'nden araştırmacıların çalışmaları ortaya çıkardı

Köpekler bir insanın ne kadar güvenilir olduğunu anlayabiliyor

Son yapılan bir araştırma, köpeklerin bir insanın ne kadar güvenilir olduğunu anlayabildiği, hatta birini "güvenilmez" bulurlarsa ona inanmayı hemen bıraktıklarını gösteriyor.

Araştırmadaki bulgu, Japonya'daki Kyoto Üniversitesi'nden Akiko Takaoka başkanlığındaki bir ekibin araştırmasına dayanıyor.

YANLIŞ KOMUT VERENE İNANMIYORLAR

BBC Türkçe servisinde yer alan habere göre; Animal Cognition (Hayvan Kavrayışı) dergisinde yayımlanan araştırma, 34 köpek üzerinde yapıldı.

Araştırmacılar ilk önce içinde yemek olan bir kabı işaret ederek köpekleri bu kaba yönlendirdi.

İkinci seferde ise aynı kişiler köpeklere içi boş bir kabı işaret etti.

Üçüncü seferde ise köpeklere, iki kaptan yine yemek dolu olan işaret edildi.

İlk iki sefer insanların komutlarına göre hemen harekete geçen köpeklerin, 3. seferde, yani boş kaba yönlendirildekten sonra verilen komutu takip etmediği gözlemlendi.

3. tur sonunda emir veren kişi değişti ve köpeklerin bu yeni kişinin komutlarına yeniden karşılık vermeye başladığı görüldü.

Araştırmacılara göre bu tepki, köpeklerin deneyimle paralel olarak komut veren kişinin ne kadar güvenilir olduğunu derecelendirdiğinin bir göstergesi.

Takaoka köpeklerin insanlara güvenini ne kadar çabuk kaybedebildiğini görmenin çok şaşırtıcı olduğunu belirtiyor; "Köpeklerin sosyal zekası, bizim tahmin ettiğimizden çok daha fazla. İnsanlarla birlikte yaşadıkları uzun süre içinde sosyal zekaları da evrilerek gelişmiş" diyor.

Araştırmanın bir sonraki adımı kurtlar üzerinde yapılacak. Böylece evcilleştirmenin, köpeklerin sosyal zekası üzerindeki etkileri de ortaya çıkarılmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 19:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
İrfan Aydın
İrfan Aydın - 5 yıl Önce

bu yazıda bir hata var

SIRADAKİ HABER