Kobani'de IŞİD'in keskin nişancıları öldürüldü

Kobani'de IŞİD kuşatması zayıfladı....

Kobani'de IŞİD'in keskin nişancıları öldürüldü

Kobani'de IŞİD'in keskin nişancısı etkisiz hale getirildi. Kobani'deki IŞİD kuşatması YPG'ye gelen peşmerge desteği ile giderek zayıflarken, sivillerin kente geri dönmesinin de hızlandığı bildirildi.

Kobani-Suruç sınırında bulunan Rûdaw muhabiri, YPG ve peşmerge güçlerinin düzenlediği operasyonda, IŞİD’in kanas marka suikast silahı kullanan keskin nişancısının öldürüldüğünü bildirdi.

Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da, saat 18.30 sıralarında IŞİD hedeflerine üç saldırı düzenledi. Saldırılardan biri Kobani kent merkezindeki Kaniyê Kurdan Mahallesi’ne, biri kentin doğusunda bir köye, biri de güneydoğudaki mevzilere yapıldı.

Hava saldırısıyla kooridenli olarak karadan operasyon düzenleyen YPG savaşçılarıyla Peşmerge Güçleri, IŞİD’e ait iki aracı imha etti. Mevzide, intihar saldırısı düzenlemeye çalışan bir IŞİD’li de Kürt güçleri tarafından farkedilip öldürüldü.

PEŞMERGEDEN FÜZE VE TOP

Peşmerge Güçleri, Rojava’nın Kobani kentindeki IŞİD mevzilerine dün öğle saatlerinde yoğun top ve füze saldırısı başlatmıştı. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun savaş uçakları da, Kobani’nin 20 kilometre batısında bulunan ve IŞİD’in Rakka’dan takviye güç ile silah ve mühimmat getirttiği yolun üzerinde bulunan Xerabisan köyündeki hedefleri bombalamıştı.

Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçıları da, Kobani–Halep karayolunda IŞİD mensuplarına saldırı düzenliyor.  Öte yandan, Kobani'deki IŞİD kuşatması YPG'ye gelen peşmerge desteği ile giderek zayıflarken, sivillerin kente geri dönmesinin de hızlandığı bildirildi.
BBC'ye konuşan şehirdeki bir sivil , çatışmalarda Kürt güçlerinin üstünlük kurmaya başlamasıyla birlikte 2000'e yakın sivilin geri döndüğünü açıkladı.  Kobani'den BBC Farsça'ya bilgi veren Roşan İso adlı sivil, "Bir süre önce kentte 1500 sivil vardı son dönemde bu rakam 2800-3000'e çıktı" dedi.

KOBANİ DİRENİŞİ 53. GÜNÜNDE

Kobani'ye yönelik IŞİD çetelerinin saldırıları devam ederken, YPG/YPJ güçlerinin de saldırılara karşı direnişi 53 gündür devam ediyor.Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 12:04
YORUM EKLE