Kobani'ye geçmek isterken öldürülen Kader Ortakaya'yı kim vurdu

Tanıklarsa Kader Ortakaya'nın asker kurşunuyla öldüğünü iddia ediyor

Kobani'ye geçmek isterken öldürülen Kader Ortakaya'yı kim vurdu

Suruç'tan Kobani'ye geçerken öldürülen Kader Ortakaya ile ilgili davada Türk Silahlı Kuvvetleri "Biz ateş açmadık, gaz attık" dedi.

Tanıklarsa Kader Ortakaya'nın asker kurşunuyla öldüğünü iddia ediyor.

İsmail Saymaz'ın Radikal'de yer alan haberine göre Suruç'tan Kobani'ye geçerken başına isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Kader Ortakaya'nın ölümüne ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından savcılığa gönderilen yazıda o gün sınırda görevli askerlerin silah değil, biber gazı kullandığı ve bir 'kobra' aracının bulunduğu savunuldu. Ortakaya'nin ISID ile PYD arasındaki çatışmada seken şarapnelle ölmüş olabileceği iddia edildi.

Ancak Ortakaya'nin olduğu sırada yanında bulunan kişiler sınırın Türkiye tarafında bir askeri araçtan inen askerlerin ateş açtığını ve genç kadının bu sırada olduğunu ileri sürüyor.

Ortakaya’nın ölümüne ilişkin dosya, tam bir yıl sonra görevsizlik kararı verilerek, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderilmişti. Suruç Cumhuriyet Başsavcılığı, ölümün askeri savcılığın görev alanında meydana geldiğini ve soruşturma yapma görevinin bu makama ait olduğunu kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 08:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seval
Seval - 3 yıl Önce

Bir can ne önemi olabilirli onlarca can gitti hangisi gönüllerde ferahlık yaratacak bir sonuca ulaştı. Bu hükümetten ve onları yöneten korktukları rt den bu vatana da vatan evladınada hayır çılmaz.

ömer Özün
ömer Özün - 3 yıl Önce

Benken dimde kader yoldaşlar birlikte eli iki arkadaştik kader yoldaşla şehit duşmeden sekiz vede dokuz sahat önce gece uc civari biz beş guruptuk ilk gurup batidan gelen arkadaşlarimizdi ikinci gurup kader yoldaş şimizdı ucuncu gurupta benvardim benim arkamda yuksek ovadan gelen vede gazeteci bir arkadaşti biz gece siniri gecmeye calişiyorduk cok denedik gecemedik ogece ilk gurubu askerler saldirdi arkadaşlarimiza askerler arkadaşlarimiz darp ettiler ben vede arkadaşlarim geri cekilmek zorunda kaldik sabaha kadar bekledik bizden iki arkadaş askerler taraffından yakalanıp darp edilmiştiler bizden birsahat sonra geldiler elleri yuzleri kan icindedı .biz gecmekte kararliydik sabahakarşi tekrar gecmeye caliştik birturlu gecemiyorduk biz sabah sahat sekizde kader yoldaş labirlikte kawalti etik benle bir arkadaşla birlikte kobaniye gecit uzerindeki .akrepi ordan cekmeye caliştik gecit uzerinde iki akrep vardi benle arkadaşim akrep pin uzerimize gelmesin sagladik istedigimiz gibi akrep hizli birşekilde uzerimize geldi kader vede diger arkadaş larimiz kobaniye dogru koştular her iki akrepte arkadaş larimizi fark ettiler hizli bir şekilde dönduler direk silah vede gaz siktilar kader yoldaşimizi siniri gectikten son ravuruldu askerler tarafin dan vuruldu uc dört arkadaşlarimiz dayaralandi kobaniden gelen aracla geldiler arkadaşlarimiz göturduler o arada kader yoldaşimiz askerler tarafinda kat edilmişti.