Kibele'yi kurtaran karar

Ordu İdare Mahkemesi, Kibele Heykeli’nin olduğu bölgede yapılması planlanan taşocağının ‘uygun olmadığı’ kararını onadı

Kibele'yi kurtaran karar

Ordu’nun Bayadı köyü sınırları içerisinde, Kurul Kayalıkları’nın zirvesinde konumlanan Kurul Kalesi’nde, bulunan Kibele Heykeli’ni tehlikeye sokan taşocağı için yeni bir mahkeme kararı çıktı. 

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu taş ocağı kararını iptal etti.

Karadeniz’in en önemli kültür miraslarından 2300 yıllık Kurul Kalesi’nin taşocağı tehdidi altında olduğunu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın da taşocağından rahatsız olduğunu Hürriyet 13 Mart’ta duyurmuştu.

‘ÇALIŞMALARA İZİN YOK’

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre,taşocağıyla ilgili hukuki süreç, şöyle gelişti.

Kurul 2011’de ocağın açılmasının uygun olmadığına karar verdi. Bu karar üzerine taşocağı açmak isteyen Kırca Mühendislik, Ordu İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkemenin tayin ettiği arkeologlardan oluşan bilirkişi de ocağın ‘kale yerleşimini tamamen yok edebileceği’ raporu verdi. Mahkeme, Ordu Müzesi ile Kurul Kalesi Kazıları Başkanlığı’ndan da rapor istedi. Bu iki kurum taşocağı açılmasında sakınca görmeyince, mahkeme ‘olur’ vermeyen Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararını iptal etti.

Böylelikle taşocağının faaliyetine izin veren mahkeme kararını, bu kez Kültür ve Turizm Bakanlığı temyiz etti. Dosyaya bakan Danıştay 14. Dairesi, taşocağı bölgesinin 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğu ve taşocağı faaliyetlerinin bu bölgeye zarar vereceği gerekçesiyle, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Şirketin üst mahkemede düzeltme talebinden de sonuç çıkmayınca, Ordu İdare Mahkemesi davayı yeniden gördü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘‘Patlamaların meydana getireceği sarsıntıdan kalıntıların zarar göreceğini, Kurul Kalesi’nin arkeolojik açıdan nadir rastlanan bir bölgede olduğunu ve kamu adına korunması gerektiğini’’ savundu. Mahkeme 16 Şubat 2017 tarihinde nihai kararını vererek, temyiz yolu açık olmak üzere, esastan görüşmeye gerek duymadan davayı reddetti. Böylelikle taşocağı açılmasına izin vermeyen Samsun Koruma Kurulu kararı yeniden işleme koyuldu.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER