Kemal Gün bekleyişi sürüyor: 'Kargoya verildi' denilen cenaze Adli Tıp'ta bekliyor

86 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün oğlunun cenazesini alabilmek bekleyişi sürüyor

Kemal Gün bekleyişi sürüyor: 'Kargoya verildi' denilen cenaze Adli Tıp'ta bekliyor

Dersim’de bulunan Çet Deresi’nde yapılan hava bombardımanında yaşamını yitiren oğlunun cenazesini alabilmek için 86 gündür açlık grevinde olan 70 yaşındaki Kemal Gün’ün, oğlunun cenazesinin Adli Tıp Kurumu’ndan kargoya verilmediği öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Dersim Barosu Başkanı Barış Yıldırım ve CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder’in, Tunceli Valiliği ile  Kemal Gün'ün durumunu görüşmüştü.

Görüşme sonucunda açlık grevinde olan Kemal Gün'ün oğlunun kemiklerinin, aileye teslim edileceği duyurulmuştu.

Bahar Kılıçgedik'in Artı Gerçek'teki haberine göre, Gün’ün kızı ve avukatları, sürecin bir haftayı aşması halinde Kemal Gün’ün sağlık durumun daha da kötüye gideceği uyarısında bulunuyor.

Oğlu Murat Gün’ün cenazesini almak için mücadele eden 70 yaşındaki baba Kemal Gün, 86 gündür, Dersim Seyit Rıza meydanında açlık grevinde.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşen Diyarbakır ve Dersim Baro Başkanları, savcılığın kendilerine Adli Tıp kurumuna DNA tespiti için gönderilen kemiklerin kargoya verildiğini, ellerine geçer geçmez Kemal Gün’e teslim edileceği bilgisini verdiğini açıklamıştı. Ancak bu görüşmenin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen hala bir gelişme yaşanmış değil.

BEYHAN GÜN: İŞLEMLER HIZLANDIRILSIN

Oğlunun cenazesinin kendisine verilmesi için eylemini sürdüren baba Kemal Gün’ün sağlık durumu günden güne kötüye gidiyor. Zar zor ayakta durabilen Gün, görme, konuşma ve yürüme zorluğu çekiyor. Gönüllü sağlıkçılar tarafından her gün kontrolü yapılan Gün’ün kilo kaybı ve kas erimesi ise devam ediyor. Artık yürümekte zorlandığı için tekerlekli sandalye ile götürüp getiriliyor. Babasının gözleri önünde eridiğini, sağlık durumunun kötüye gittiğini anlatan kızı Beyhan Gün,  savcılığın açıkladığı cenazenin teslimi ile ilgili işlemlerin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Gün, “Kaygılıyım, babam gözümün önünde eriyor. Bu işlemin bir an önce sona ermesi, cenazemizin bize teslim dilmesini istiyoruz. Bu gün açlık grevi 86’ıncı gününde. İşlemin bir haftayı bulması, babamın bir hafta daha erimesi anlamına geliyor” dedi.

Kemal Gün’ün avukatlarından Engin Gökoğlu, DNA eşleşmesi için Adli Tıp Kurumu’nda bulunan kemiklerin henüz kargoya verilmediğini söyledi.

Kemal Gün’ün sağlığından ciddi endişe duyduklarını belirten Gökoğlu, "Kemal amcanın sağlığına kavuşabilmesi için meselenin çözülmesini istiyoruz. Araya tatilde girdi.  Kemiklerin gelmesi bir haftayı bulacağı yönünde bir durum var. Yaptığımız görüşmelerde, kemiklerin Adli Tıp'tan hala çıkmadığını öğrendik. Bir haftayı geçmemesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz”  ifadelerini kullandı.

16 KİLO KAYBETTİ

Sürecin hızlandırılması için girişimlerine devam ettiklerini söyleyen Gökoğlu, “Tunceli Başsavcılığı'na durumu iletip, işlemlerin hızlandırılmasını talep ettik. Kemal amcanın sağlık durumunun ciddiyetini anlattık.  Sağlık durumunun kritik bir aşamaya geldiğini, 72 kilodan 56 kiloya düştüğünü söyledik. Kemal amca artık yürüyemiyor. Geri dönüşü olmayan bir sürece girdiği için bir an önce sorunun çözülmesini istiyoruz” dedi.

ERKEN GÖNDERİLMESİ HAYATİ AÇIDAN ÖNEMLİ

Kemal Gün’ün avukatı Oya Aslan, “Savcılık henüz Adli Tıp Kurumu'nun kemikleri göndermediğini,  henüz orada bulunduğunu söyledi. Bir hafta içerisinde gelebileceğini söyledi. Tabi çok hızlı yollarla da gelebileceğini biliyoruz. Uçak kargoyla, başka bir sistemle bunun getirilmesi mümkün. Adli Tıp tarafından bu sağlanabilir. Çünkü söz konusu olan kişinin yaşama hakkı. Kemal Gün’ün vücudu her gün eriyor. Hızlı gelmesi oldukça hayati bir durum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 12:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER