KCK'den tarihi çağrı: Kepenk kapatmayı bırakın!

Eylem biçimlerini değiştirme yönünde radikal çağrı…

KCK'den tarihi çağrı: Kepenk kapatmayı bırakın!

PKK yıllardır etkili bir şekilde uyguladığı kepenk kapatma eylemleri başta olmak üzere çeşitli eylem biçimlerinin artık yapılmaması yönünde radikal bir çağrı yaptı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kürt halkına yaptığı çağrıda eylem yöntemlerinin değiştirilmesini isteyerek, "Yol kesmeler, asayiş kurmalar, asker ve polis alıkoymalar bu dönemde yapılmamalıdır" dedi.

KCK, kepenk kapatma eylemlerinin de bu dönemde yararlı olmadığını ifade ederek, "Esnafların ve ekonomik işletmelerin faaliyetleri zorunlu olmadıkça durdurulmamalıdır" çağrısında bulundu.

Özgür Gündem’in haberine göre, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Mayıs ortalarından bu yana devam eden karakol-kalekol tepkilerinin meşru olduğunu belirterek, başarılı olduğunu ve önemli sonuçlar aldığını savundu.

Ancak "Bu süreçte eylem biçimleri değişmeli" diyen KCK, esas olarak demokratik serhıldanlar (başkaldırılar) geliştirilerek karakol ve baraj yapımlarına karşı mücadelenin sürdürülmesini istedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan, Lice’de yaşanan ölümler sonrası oluşan gerginlikler üzerine “her iki tarafı da süreci zorlayıcı gelişmelerden ve provokasyonlara zemin hazırlayacak durumlardan kaçınmaları konusunda duyarlı olmaya” çağırmıştı.

“BARIŞ İRADESİNİ GÖSTERMEK DURUMUNDAYIZ”

Öcalan şöyle demişti:

“Son dönemde yaşanan olaylar süreci zorlamaktadır. Ve büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bu sıkıntıları aşma konusunda hep birlikte büyük bir kararlılık ve sağlam bir barış iradesini göstermek durumundayız. Geldiğimiz aşamanın umut verici bir başlangıç olduğunu söylemiştim. Bu gün itibariyle bu umudumun çözüme dönük somut çalışmalara dönüşmeye başladığını gözlemlemekteyim. Tarihi bir aşamadayız. Başarılı olacağımıza da inanıyorum. Bunu başarmamız için burada yürüttüğümüz görüşmelerin tüm kamuoyunun bilgisine açık, şeffaf ve yasal bir şekilde yürütülmesi gerektiği tartışmasızdır. Böyle olması durumunda sürecin spekülasyonlara değil, demokratik çözüme ve bütün ülkenin demokratikleşmesine dönük olduğu herkes tarafından görülecektir.”

BAYRAK AÇIKLAMASI

Öcalan, Türk bayrağının indirilmesi konusunda da şöyle demişti:

“Önemli bir uyarı olarak şunu da belirtmek isterim ki; bizim hiçbir ulusun ulusal değer ve simgelerine karşı olumsuz ve rencide edici bir yaklaşımımız olmamıştır, olamaz. Türkiye halkını bize karşıtlaştırmayı amaçlayan son bayrak provokasyonunun da her iki tarafın gerekli kurumları tarafından ivedilikle soruşturulması ve sonuçlarının tüm halkımızla paylaşılması elzemdir. Bu tarz provokasyonların halkların ortak geleceğini amaçlayan demokratik ulus çözümlemelerimi hedef aldığını herkesin bilmesi gerekir.” (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 16:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER