KCK: Sivillerin hedef alınmasına karşıyız, eylemi kınıyoruz

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde yapılan ve 5 kişinin ölmesi ile sonuçlanan saldırıyı kınadıklarını ve sivillere yönelik eylemleri reddettiklerini belirtti

KCK: Sivillerin hedef alınmasına karşıyız, eylemi kınıyoruz

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İstabul’daki patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ANF'de yer alan KCK açıklamasında, “Basına yansıyanlar ve İstanbul valiliğinin açıklamasına göre Beyoğlu Kaymakamlığı ve Çevik Kuvvet polisinin yakınında bir patlama gerçekleşmiştir. Ölenlerin kimliğini bilmememize rağmen resmi makamlarca bir eylemci ve 4 kişinin öldüğü söylenmektedir. Eylemi kim yapmıştır, ölenlerin kimliği nedir hala belli değildir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, Kürt Özgürlük Hareketi olarak sivillerin hedef alınmasına karşıyız ve sivillere yönelik eylemleri kınıyoruz. Ölen sivillerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

Açıklamada, "Türk devleti savaş hukukunu çok ağır biçimde çiğnemesine rağmen, özgürlük savaşçıları bundan sonra da savaş içinde sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösterecektir” ifadelerine yer verildi.

KCK öte yandan "çözüm" çağrısı yaparak şunları söyledi:

Kürdistan'da ve Ortadoğu'da Newroz Bayramı kutlanmaktadır. Newroz, zalime karşı halkların direniş ve kardeşçe yaşam günüdür. Türkiye'de sorumlu çevreler ve siyasi güçler bu Newroz vesilesiyle Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için bir adım atsınlar; karşılıklı ateşkesle birlikte Önder Apo üzerindeki tecridin kaldırılarak özgür koşullarda müzakerelerle Kürt sorununun demokratik siyasal yöntemlerle çözüleceğini ilan etsinler. Bu yapıldığında Türkiye dünyanın en demokratik ve özgürlükçü ülkesi haline gelerek Newroz ruhunda var olan halklarının kardeşliğine dayalı özgür ve demokratik Ortadoğu ve demokratik Türkiye gerçekleşecektir.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER