KCK: Cizre'deki 'asayiş' olayı çocukça bir davranış

PKK'nin Cizre’de kontrol noktası kurduğuna ilişkin iddialara açıklık getirildi...

KCK: Cizre'deki 'asayiş' olayı çocukça bir davranış

Yazılı bir açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Cizre’deki “Asayiş” olayının, kendilerinin bir kararı ve planlaması olmadığını duyurdu.

ANF'ye göre, KCK bu konuda şu açıklamayı yaptı:

'ÇOCUKÇA BİR DAVRANIŞ OLDUĞU GÖRÜLÜYOR'

“Birkaç gün önce Cizre’de olduğu iddia edilen bir grup genç tarafından askeri tören görüntüsü verilerek bir asayişin kurulmuş olduğu belirtilmiştir. Hem bu töreni gerçekleştirenlerin çizdikleri görüntüyle, hem de Türk basını tarafından olayın yansıtılış biçimi hareketimizin şehirlerde farklı bir oluşuma gittiği yönünde belirlemeler yapılmış ve bazı siyasi çevreler de buna dayanarak yorumlar yapmışlardır.

Kesinlikle hareketimizin bu türden herhangi bir yeni oluşumu geliştirme gibi bir kararı ve planlaması yoktur. Görüntüsü verdirilen tören ve orada sergilenen pratikle ilgili herhangi bir bilgimiz ve herhangi bir kararımız söz konusu değildir. Belli ki yerel, herhangi bir gençlik biriminin uyguladığı bir pratik olmaktadır. Çok çeşitli çevreler bu olayı abartarak sürece karşı yapılmış bir sabote girişimi gibi değerlendirmektedir. Ancak bu olay, herhangi bir örgüt kararı sonucu gelişen bir olay olmadığı gibi, sabote etmeye dönük bilinçli tasarlanmış bir olay olduğunu da sanmıyoruz. Daha çok bir grup gencin doğru ve yerinde olmayan çocukça bir davranışı olduğu görülmektedir. Bu olaydan hareketle yapılan abartılı, başka yöne çekmeye çalışan değerlendirme biçimleri doğru değildir.”

Bölgedeki gençlik gruplarına da seslenilen açıklamada, “Tüm yurtsever gençlik gruplarını bu tür kontrolsüz, isabetsiz, süreci zorlayacak, süreç karşıtı çevrelerin elinde alet olacak davranışlardan uzak durmaya çağırıyoruz” denildi ve “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa Hamlesi’ne güçlüce katılmaya ve doğru çizgide rol üstlenmeye çağırıyoruz,” diye belirtildi.

ŞENGALİ: BİZİM CİZRE'DE KONTROL NOKTAMIZ YOK

PKK’nin Cizre’de kontrol noktası kurduğuna ilişkin iddiaları değerlendiren KCK Yürütme Konseyi üyesi Zeki Şengali ise, “Biz sürecin ruhuna uygun hareket ediyoruz. Bizim Cizre’de kontrol noktamız yok. Bazı gençler bir takım şeyler yapmış olabilir. Ancak bunların uzaktan yakından PKK ile bağlantısı yok” dedi.

‘DURUM ABARTILARAK, SÜRECİ TIKAMA BAHANESİ YARATILMAK İSTENİYOR’

Nuçe TV’de yayınlanan Kürtçe haberlere katılan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zeki Şengali, PKK’nin önüne koyduğu plan ve çerçeve dahilinde çalışmalarını yürüttüğünü söyleyerek, “Ancak bazı özel savaş haberleriyle PKK’nin kontrol noktası kurduğu iddia ediliyor. Bu bizim güçlerimizin yaptığı bir şey değil” dedi. Bu durumun abartılarak, süreci tıkatmanın bahanesi haline getirilmek istendiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2013, 15:29
YORUM EKLE