Kayyım akşam selasını yasakladı

Van''ın Özalp’ta kayyım, akşam saatlerinde ölenler için sela okunmasını yasakladı

Kayyım akşam selasını yasakladı

Van’ın Özalp İlçesi’nde kayyım olarak atanan Ferhat Vardar’ın, evine yakın bir mesafede bulunan camilerden gece saatlerinde sela okunmasını yasakladığı iddia edildi.

ANF’nin haberine göre, adliye ve kaymakamlık binasının bulunduğu caddeyi tamamen trafiğe kapattığı iddia edilen kayyım, duruma itiraz eden esnafa 'Kepenk kapattığınız günlere sayın' yanıtını verdi.

İslam dinine göre ölen kişi sela okunmadan toprağa verilemiyor. Sela yasağı ile birlikte akşam saatlerinde ölen kişinin cenazesi sabah 07.00'a kadar bekletilmek zorunda.

Özalp'ta 1 Eylül akşamı yaşamını yitiren bir kişinin yakınlarının Müftülüğe yaptığı sela başvurusu 'Kaymakam yasakladı, gece okuyamıyoruz' denilerek reddedildi.

Konuyla ilgili bilgi veren DBP'li Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbay, uygulamanın akılla mantıkla izah edilemeyeceğini söyledi.

Kayyımın belediyede kayyım, kaymakamlıkta kaymakam, valilikte vali olduğunu ancak sokakta bir karşılığının olmadığını savunan Bozbay, Özalp'ta Kaymakamın bu yetkilerinden birini kullanarak sela okunmasını yasakladığını söyledi.

Türkiye' de din işlerinin Kuran'a göre değil, iktidarın politikalarına göre şekillendiğini ifade eden Bozbay, "Özalp'ta mülki idare amiri sözlü olarak böyle bir karar almış. Burada mağdur olan halk oluyor. Sela okunmadan ölü toprağa verilemiyor. Bizde ölü bekletilmez. Gelenekler böyle ve buna denk düşmeyen kararlar almak sorunlar doğurur" dedi.

İlçe halkı ise kaymakam konağı ve cami arasında yakın bir mesafenin bulunduğunu ve muhtemelen kayyımın bu nedenle böyle bir karar aldığını iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 08:50
YORUM EKLE