Kartal’da çöken bina: 11 kişi öldü, İMO’ya göre facia ‘İmar Barışı’nın eseri

İstanbul’un Kartal semtinde çöken sekiz katlı binadan hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor

Kartal’da çöken bina: 11 kişi öldü, İMO’ya göre facia ‘İmar Barışı’nın eseri

Kartal’da çöken sekiz katlı binada hayatını kaybedenlerin sayısı 11’e çıktı. İMO’ya göre çöken 7 katlı bina “İmar Barışı” mevzuatının eseri. İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, mühendislik hizmeti almayan kaçak yapıların affedilmesinin kentlere saatli bombaların sokulması anlamına geldiğini söylüyor.

İstanbul’un Kartal semtinde çöken sekiz katlı binadan hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ölenlerin sayısının 11’e yükseldiğini bildirdi. İstanbul Valiliği’nin açıklamasına göre yaşamını yitirenlerin kimlikleri şöyle:

    Ayşe Alemdar

    Yıldız Gündüzoğlu

    Fatma Karaman

    Mustafa Alemdar

    Safiye Alemdar (Mustafa’nın annesi)

    Safiye Alemdar (Mustafa’nın eşi)

    Erdoğan Alemdar

    Saime Alemdar

    Ecrin Alemdar

    Eslem Alemdar

Son çıkarılan bir kişinin kimlik tespit çalışmaları sürüyor

Enkazdan son olarak Havva Tekgöz adlı beş yaşındaki çocuk 19 saat sonra sağ çıkarılmıştı. Hali hazırda üçü yoğun bakımda olmak üzere 13 yaralı bulunuyor.

İMO: ÇÖKEN BİNA ‘İMAR BARIŞI’NIN ESERİ

Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası  (İMO) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe’ye göre çöken bina ‘İmar Barışı’nın eseri. Gökçe, mühendislik hizmeti almayan kaçak yapıların affedilmesinin kentlere saatli bombaların sokulması anlamına geldiğini söylüyor.

“İmar Barış”ının gelir kaygısıyla getirildiğini dile getiren Gökçe, “Türkiye’de 12 milyon kaçak yapının olduğunu ifade ettiler. Gözlerine bu kaçak yapılarından gelecek paralara diktiler, insanların can güvenliklerini ve mal güvenliklerini yok saydılar” diyor.

“Türkiye ekonomisinin inşaat sektörüne bağlanması ve inşaat sektöründe kuralsız olarak mühendislerin ve mimarların dışlanarak yapılması Türkiye kentlerini çok sıkıntılı bir noktaya oturttu. Kartal’da yıkılan bina da bu anlayışın bir uzantısı ve sonucudur.”

Mezopotamya Ajansı’ndan Sadiye Eser’e konuşan Gökçe, Kartal’da yıkılan binanın enkazına ambulansların giremediğini ve trafiğin felç olduğunu da aktararak, mevcut tabloya dikkat çekiyor.

“İstanbul’un karşılaşacağı bir depremde bütün yollar kapanacak. Ulaşım işlemeyecek. Yangınlar çıkacak, o yangınlar söndürülemeyecek. Bu nedenle kaçak ve mühendislik hizmeti görmeyen yapıların af edilmesi değil, tam tersi o yapılar ile ilgili bir mühendislik çalışması yapılması gerekir.”

Kartal’da yaşanan facia ile ilgili Gökçe, yayın yasağından kaynaklı gerekli açıklama ve gerekli incelemeleri yapamadıklarını da belirtiyor.

YAYIN YASAĞI VAR

14 dairenin yer aldığı ve 43 kişinin yaşadığı binanın çökme nedeni henüz netlik kazanmadı. Ancak sekiz katlı binanın üç katının kaçak olduğu belirtiliyor.

Olay sonrası önlem amacıyla bina çevresindeki yedi bina boşaltıldı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adada yer alan tüm binaların inceleneceğini duyurdu.

Anadolu Sulh Ceza Hakimliği ise olayla ilgili yayın yasağı kararı aldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 09:09

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER