Kanal İstanbul’da mevzuat tamamlandı: Her türlü teknik ekipman için vergi muafiyeti sağlanacak

Taslağa göre, proje, yap - işlet - devret modeli ile gerçekleşecek

Kanal İstanbul’da mevzuat tamamlandı: Her türlü teknik ekipman için vergi muafiyeti sağlanacak

Kanal İstanbul’un hayata geçirilmesi amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı ortak mevzuat çalışması tamamlandı.

Taslağa göre, proje, yap - işlet - devret modeli ile gerçekleşecek.

Kanalın yapım ihalesini kazanan şirketlere inşaatta kullanacakları her türlü teknik ekipman için vergi muafiyeti sağlanacak; elde ettikleri gelirler kurumlar vergisinden istisna olacak. Kanal İstanbul sınırı içindeki orman alanlarının orman vasfı kaldırılacak.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, 7 yıl sürecek inşaatın maliyeti 75 milyar TL öngörülürken, projenin tamamlanmasıyla ilk 10 yılda 182 milyar TL gelir elde edileceği düşünülüyor.

Çevre Bakanlığı’nın 2020 yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda çalışmanın hazır olduğu belirtilerek, “Kanal İstanbul projesi ile yatay mimari uygulaması esas alınarak,  çevre dostu, kadim değerlerini koruyan ve afet riskini bertaraf eden sağlıklı ve güvenli yaşam alanı oluşturmak suretiyle İstanbul’un uluslararası metropoller arasında bir ‘Dünya Markası’ olması hedeflenmiştir” denildi.

UZUNLUK 45 KM

Çalışmaya göre kanal, Küçükçekmece Gölü - Sazlıdere Barajı - Terkos doğusunu takip eden güzergâhta inşa edilecek. Uzunluğu 45 km, taban genişliği 275 metre ve derinliği 20.75 metre olacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 21:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER