Kaldı 16.999…

Başbakan'dan sonra Gürsel Tekin de gördü...

Kaldı 16.999…

Meclis o tanığı dinleyecek…

Berfo Ana’nın acısı ülkenin gündeminde. Başbakan yıllar sonra Cumartesi annelerini fark ederken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de nihayet Başbakan'dan sonra hemşerisi Berfo Ana’yı gördü, ziyaret etti, solculuğunu hatırladı.

Hangi gerekçeyle olursa olsun AKP ve CHP’nin yüzünü biraz da bu tarafa dönmesini sağlayan, 16 yıldır yılmadan Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemleri yapan Cumartesi Anneleri sayesinde karanlıklar içinden küçük ışıklar yanmaya başlıyor.

Ülkemizde 17 bin faili meçhul cinayet olduğu söylenegelir. Elbette bu konuda tam bir rakam çıkarmak kolay değil, ama yaklaşık olarak bu rakamların doğruluğu da su götürmez. Yıllardır bu konuda mücadele yürüten insan hakları kuruluşlarındaki raporlar, başvurular, kayıtlar bizi bu inanılması güç rakamlara ulaştırıyor.

Taraf Gazetesi’nin dünkü haberinde dile getirilen bir ifade ile Cemil Kırbayır’ı akıbeti hakkında bir ipucu ortaya çıktı. Kaldı 16.999…

Hep birlikte peşindeyiz, takipçisiyiz…

YENİ GELİŞMELER

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üskül, Taraf’ın Almanya’da bulduğu ve Cemil Kırbayır’ı son gören kişi olan Çelik’le temasa geçildiğini açıkladı: Gereken yapılacak!

TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde oluşturulan Faili Meçhul Cinayetler Alt Komisyonu, 103 yaşındaki Berfo Nine’nin 31 yıldır aradığı oğlu Cemil Kırbayır’ı son gören kişi olan Fevzi Çelik’i tanık olarak dinleyecek. Taraf‘ın ulaştığı Çelik, Cemil Kırbayır’ın Kars Emniyet Müdürlüğü’nün üçüncü katından atılarak öldürüldüğünü anlatmıştı.

Ailede umut yaratan bu gelişmeye 31 yıldır gözyaşı dinmeyen, oğlu gelir diye evinin kapısını kilitlemeyen Berfo Nine’nin yorumu ise “İnşallah oğlumu bulacağım. Çok sevinçliyim” oldu.

KOMİSYON EL KOYDU

Türkiye’nin günlerdir konuştuğu 103 yaşındaki Berfo Kırbayır’ın 12 Eylül darbesinin hemen ardından gözaltına alındıktan sonra kaybedilen oğlu Cemil Kırbayır’la ilgili ilk somut adımı TBMM attı. Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Faili Meçhul Cinayetler Alt Komisyonu, Cemil Kırbayır’ı en son gören kişi olan Fevzi Çelik’le temasa geçti. Alt Komisyonun önümüzdeki günlerde Çelik’i dinlemesi beklenirken, Taraf ’a konuşan Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül “Arkadaşlarıma gerekli talimatı verdim. Şahıs Almanya’daymış. Arkadaşlarımız araştırma yapıyorlar. Bilgi isteyecekler. Yüz yüze mi dinleriz, yoksa konsolosluktan mı bilgi alırız tam belirlemedik. Temaslardan sonra gerekeni yapacağız” dedi. Komisyonun meçhuller ve kayıplarla ilgili şu ana kadar kimseyi dinlemediğini hatırlatan Üskül “Hem basına yansıyanlarla hem de bize doğrudan başvuru olması halinde o kişilerle temas kurup dinleyeceğiz” diye konuştu.

ÇOK SEVİNÇLİYİM

Almanya’da yaşayan 49 yaşındaki Fevzi Çelik Taraf ’a Kırbayır’ı son kez görüşünü ve başına gelenleri anlatmıştı. Cemil Kırbayır’ı gördüğünde işkence görmüş halde polisler tarafından sürüklendiğini anlatan Çelik, daha sonra bir gardiyandan karakolun üçüncü katından atılarak öldürüldüğünü duyduğunu söylemişti. Anlatımların yayımlanması Kırbayır ailesinde hem acı hem de sevinç yarattı. Kırbayır’ın akıbetinin aydınlanacağı umudu artarken aile, Çelik’in anlatımlarını Berfo nineye “Emniyet’in penceresinden attılar” kısmını keserek aktardı. Oğlunu bulma umudu artan Berfo Nine de “İnşallah oğlumu bulacağım. Çok sevinçliyim” dedi.

TALİMAT VER BİZ DE DESTEK OLALIM

“Oğlumu bulmadan ölmeyeceğim” diyen 103 yaşındaki Berfo Nine’yi ziyaret eden CHP’li Gürsel Tekin de, Cemil Kırbayır’ı son gören kişi olan Fevzi Çelik’in Taraf’a anlattıklarının soruşturulmasını istedi. Berfo Nine’yi Ataşehir İçerenköy’deki evinde ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’le birlikte Berfo Nine’nin elini öpen Tekin, Kırbayır’la aynı ilçeden olduğunu ve siyasi yaşamının orada başladığını anlattı.

BAŞBAKAN GEÇ KALMIŞ, KENDİSİ HIZIR

“Berfo Ana’nın 31 yıldır çektiği acıyı çeken anneler bilir, 31 yıl... En azından ölmüş olsa, bir anne olarak, gidersin mezarı başında dua edersin” diyen Tekin şöyle devam etti: “Geç de olsa Sayın Başbakan Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Ama 103 yaşındaki Berfo Ana’yı ayağına çağırmamalıydı. Sayın Başbakan inanıyorum ki yeni keşfetti, olabilir. Derhal gereğini yapması lazım. Bugün (dün) Taraf gazetesinde Cemil Kırbayır’ın arkadaşının anlatımı var. O dönemin, işkencecileri, yöneticileri halen yaşıyor. Başbakan’a sesleniyorum; derhal talimat ver. Biz de ne gerekiyorsa yapalım. En azından 103 yaşındaki bir annenin acısını dindirelim.”

ACIMI DİNDİR BAŞBAKAN

Oğlunu bulmak için Başbakan Erdoğan’la da görüşen Berfo Nine ise tekrar haykırdı: “Ben anneyim, evladımı istiyorum. Acımı dindir Başbakan. Ölmeden evvel çocuğuma kavuşmak istiyorum.” Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır ise “Umarım bize verilen sözlerin hepsi yerine getirilir” dedi.

BAŞBAKAN’DAN SONRA GÖRDÜLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Başbakan, 103 yaşındaki Berfo Ana’yı ayağına çağırmamalıydı, Berfo ananın ayağına gitmeliydi. Eğer Başbakan samimi ise Berfo Ana’nın 31 yıldır akan gözyaşlarını dindirmeli” dedi.

Berfo Kırbayır’a bir demet çiçek veren Tekin, “Berfo Ana’yı yıllardan beri tanırım. Gözaltında katledilen Cemil Kırbayır’la aynı toprakların çocuklarıyız. Benim siyaset yaşamım da orada, Kars’ın Göle İlçesi’nde başlamıştır. Cemil ağabey aynı zamanda benim siyaset önderimdi” dedi.

Cemil Kırbayır’ın kendisine devrimci önder Ulaş Bardakçı’nın hayatını anlatan bir kitap verdiğini ve çok etkilendiğini ifade eden Tekin “İlk okuduğum kitabı Cemil ağabey bana vermişti. O günden sonra, (oğlum olursa ismini Ulaş koyarım) dedim ve oğlumun ismini Ulaş koydum” diye konuştu.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası Cemil Kırbayır gibi çok sayıda insanın faili meçhul cinayetlere kurban gittiğini, kiminin sürgün yaşadığını, kiminin işkencelerde öldürüldüğünü dile getiren Tekin “Başbakan Erdoğan, her ne kadar geç de fark etmiş olsa, kendisine teşekkür ediyorum. Ama bir tavrı, Sayın Başbakan’a yakıştıramadım. 103 yaşındaki Berfo Ana’yı, pırıl pırıl bir anneyi ayağına çağırmamalıydı. Başbakan Berfo Ana’nın ayağına gelebilmeliydi. Berfo Ana’nın 31 yıldır çektiği acıyı çeken anneler bilir. Başbakanın eşi de annedir. Cemil Kırbayır’ın en azından mezarının bulunmasını talep ediyoruz. Kabri başında dua edebilmek, herkesin hakkıdır. Başbakan gereğini derhal yapmalıdır” değerlendirmesini yaptı. CHP’nin 2004 yılından bu yana faili meçhul cinayetler içir araştırma önergeleri verdiğini anımsatan Tekin, şöyle devam etti:

“Son olarak Ardahan Milletvekilimiz Ensar Öğüt, Cemil Kırbayır için 2010 yılının kasım ayında araştırma önergesi verdi. Bu önerge, şu an Meclis’te bekliyor. Biz Türkiye’de karanlıkta hiçbirşey kalmasın istiyoruz. Türkiye’de bugüne dek işlenmiş bütün faili meçhul cinayetlerin çözülmesini istiyoruz. Sayın Başbakan size çağrı yapıyorum. Bununla ilgili olarak ne yapılması gerekiyorsa sonuna kadar varız. Cemil Kırbayır’ı o gün gözaltına alanlar bugün halen yaşıyor. Eğer bu faili meçhulü araştırmak istiyorlarsa, 10 gün içerisinde çözerler. Sanıklar belli, tanıklar belli, gözaltında alındığı yerler belli, kimlerin gözaltına aldığı belli. Bütün bunlara karşın bu çözülemiyorsa devlet bu işleri çözmek istemiyor demektir. Her cumartesi günü bu anneler neden bir araya geliyor, bir yetkili, devleti yönetenler, İçişleri Bakanı, Başbakanlar buna kulak asmaz mı? Başbakan önceleri çok acı laflar söyledi, oğlunu arayanların arkasında bir şey aradı. 103 yaşındaki kadının arkasında ne ararsın, ne olabilir?”

BERFO ANA: BEN ANAYIM, BEN YANIYORUM

Berfo Kırbayır ise “Cemil 13 Eylül 1980’de gözaltında kaybedildi. Devlet ‘bizde yok’ dedi. Ondan bir daha haber alınamadı ve failleri hala yargılanmadı” yazılı pankartı tutarak konuştu. Berfo Kırbayır “Oğlumu ölmeden önce bana bulun. Ben anayım, ben yanarım, kavruluyorum” dedi.

Kırbayır’ın arkadaşı Gazeteci Mustafa Küpeli de bir tanığın ifadelerinden yola çıkarak Kars’ta dört mezar bulduklarını ve devletin izin vermesi durumunda bu mezarları açıp bakacaklarını söyledi. Küpeli, “Cemil Kırbayır Kültürevi Derneği kurduk. Kars’ta 4 mezardan biri, hangisi bilmiyoruz, izin verirlerse açacağız. İnanıyorum ki Başbakan biz bulmadan mezarı bulacak. Kırbayır’ın evini kültür evi yapacağız” dedi.

Kaynaklar: TARAF, GERÇEK GÜNDEM

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER