Kadınlar, Aile Bakanlığı binasını işgal etti

Kadınlardan işgal eylemi

Kadınlar, Aile Bakanlığı binasını işgal etti

'Kadın Katliamı var' diyen kadınlar İstanbul'da bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'nü işgal etti.

Fatih'teki Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan Caddesi'nde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasına saat 11.00 sıralarında gelen çeşitli kitle örgütleri ile derneklere üye yaklaşık 50 kadın, toplu bir şekilde binaya girdi.

'Cinayeti engelle, boşanmayı değil', 'Meclis toplansın acil önlem alınsın' sloganları atarak binaya giren gruba girişte bulunan güvenlik görevlileri engel olmak istedi.

Yetersiz kalan özel güvenlik görevlileri ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Kadınlardan bazıları turnikelerden yürüyerek geçerken bazıları da üzerlerinden atlayarak üst kata çıktı.

Kadınlar buradaki pencereden 'Her yerde kadın cinayeti, meclis olağanüstü toplansın' yazılı pankart astı. 'Aileyi koruma cinayetleri engelle', 'Kadın katliamı var', 'Nefret öldürüyor, meclis uyuma' yazılı dövizler açan kadınlar burada bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Kadın cinayetlerine karşı isyanımızı haykırmak için ev işi, çocuk bakımı dayatmalarına kulak asmadan sokaklara çıkıyoruz. Meclisin olağanüstü toplanması için ses çıkarıyoruz. Bugüne kadar kadın cinayetlerini istatistiksel bilgiye sığdırmaya çalışan devleti göreve çağırıyoruz. Meclis'in, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartları doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasının sonunda da 20 Temmuz'da Kadıköy'de yapılacak kadın cinayetlerine karşı yapılacak yürüyüşe çağrı yapıldı.

Yaklaşık 10 dakika süren işgal eyleminden sonra bina önüne çıkan kadınlar burada alkışlar eşliğinde bir süre slogan attı. Kadınlar bina girişine çeşitli dövizler astı. Bu sırada asılan dövizleri sökmek isteyen bir personel ile kadınlar aralarında gerginlik yaşandı. Eylem atılan sloganların ardından sona erdi.


Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 19:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER