İstismar sanığı dede kendinden şikayetçi 2 torunuyla aynı evde yaşıyor!

İstismar sanığı hakkında 22.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

İstismar sanığı dede kendinden şikayetçi 2 torunuyla aynı evde yaşıyor!

Diyarbakır'da 2016 yılında eşini bıçakla yaralamaya çalıştığı için gözaltına alınan 70 yaşındaki N.K.'nın, kendi evinde yaşayan 2 torununa 15 yaşlarında oldukları yıllarda cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi.

İddia üzerine tutuklanan N.K. hakkında 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'eşe karşı kasten yaralamaya teşebbüs' suçlarından 22.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Cinsel istismar suçlamasından beraat eden dede N.K., 'eşi kasten yaralamaya teşebbüs'ten 11 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı. 8 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest kalan dede N.K., kendisini mahkum ettiren eşi ve onun yönlendirmesiyle suçlamada bulundukları ortaya çıkan torunlarıyla aynı evde yaşamaya başladı.

22.5 YIL HAPİS İSTEMİ

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, şüpheli N.K. hakkında 'çocuğun cinsel istismarı' ve 'eşe karşı kasten yaralamaya teşebbüs' suçlarından 6.5 yıldan 22.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. İddianamede, şüphelinin torunlarına küçük yaşlardan beri cinsel istismarda bulunduğu ileri sürüldü.

İddianamenin kabulünün ardından tutuklu sanık N.K.'nın yargılaması Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Torunlarının 2004 yılından bu yana kendi evinde kaldığını belirten N.K., "Torunlarım cahildir. Çocuk oldukları için uydurmuş olabilirler. Olay günü evde balkonda yatıyordum. Torunlarım kavga edince onlara kızdım ve birine tokat attım. Torunlarıma kötü davranmıyorum. Eşimle 3 yıldır konuşmuyoruz" dedi.

Şikayetçi çocuklardan D.K. duruşmadaki ifadesinde dedesinin kendisine cinsel istismarda bulunmadığını belirterek, şikayetçi olmadığını söyledi. Diğer şikayetçi çocuk G.K. de dedesinin sinirli bir insan olduğunu belirterek şikayetçi olmadığını söyledi.

Sanığın eşi D.K. ise mahkeme heyetine yalvardığını ve bir şey söylemek istemediğini kaydederek, "Şikayetimi geri alıyorum. Mahkemenin vicdanına bırakıyorum. Cinsel istismar olayı ile ilgili ifade vermek istemiyorum. Bu işin hesabını öbür tarafa bıraktım" diye konuştu.

TAHLİYE EDİLDİ, AYNI EVDE YAŞIYORLAR

8 ay tutuklu kaldıktan sonra yargılama sürecinde serbest bırakılan N.K., cinsel istismara uğradıklarını iddia eden torunları ve yaralamaya çalıştığı eşi ile aynı evde yaşamaya başladı. Son celsede kararını açıklayan mahkeme, sanık N.K.'nin 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan beraatına, 'eşe karşı kasten yaralamaya teşebbüs' suçundan 11 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme, gerekçeli kararında, sanık ve eşinin 3-4 yıldır küs olduğunu ve ayrı odalarda yattığını belirterek N.K.'nin torunlarına cinsel istismarda bulunduğuna dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini kaydetti. Sanığın, tutarlı ve ısrarlı bir biçimde suçlamayı reddettiği vurgulanan kararda, "Sanık ile 3- 4 yıldır küs olan ve ayrı yatan eşinin, kendileri için hayatı çekilmez kıldığını düşündüğü sanığa yönelik, çocukları yönlendirmek suretiyle cinsel istismar iddialarını gündeme getirmesi ihtimali beraat karan verilmesinde etkili olmuştur" denildi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2017, 09:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER