İstanbullular geceyi parklarda geçirdi

İstanbul'da meydana gelen depremin ardından bazı yurttaşlar geceyi açık alanlarda geçirdi

İstanbullular geceyi parklarda geçirdi

Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında dün saat 13.59 meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından, evlerine girmek istemeyen bazı vatandaşlar geceyi parklarda, arabalarında ve sahilde geçiriyor.

Silivri, Güngören, Bahçelievler ve Halkalı’da park ve bahçelerde çadırlarda kalarak ya da sohbet ederek sabahlayan insanlar geçmişte yaşadıkları 1999 depremini hatırladıklarını söylüyorlar.

Geceyi dışarıda geçiren Irgat Devrim, 1999 depremini de yaşadığını ifade ederek, “Öğleden beri beşik gibi sallanıyoruz. Birçok artçı sarsıntı oldu. Sosyal medyada da açıklamalar var ama bunu kimse bilemez ki. Saatini, dakikasını kimse bilemez ama yine de bizi tedirgin ediyor” dedi.

Yusuf Demir de 3 yaşındaki çocuğu ve eşiyle beraber dışarıda uyuyacaklarını aktararak, deprem sonrası ailesine telefonla ulaşmaya çalıştığını fakat uzun süre ulaşamadığını söyledi.

Demir, “Aileme ulaşamamak beni tedirgin etti. Sonra eve geldim ve önceden de yaşadığım tecrübelerle gafil avlanmak istemedim. Evlere girme konusunda tedirginiz. Sabaha kadar bekleyeceğiz. Sosyal medyadaki mesajlar da bizi çok etkiledi” diye konuştu.

Geceyi ailesiyle parkta geçiren Mustafa Demirayak ise “Depremden sonra sosyal medyadan yayınlanan mesajlar bizi tedirgin etti. Bugün burada yatacağız. Eğer yarın bir artçı olursa buradayız, olmazsa evimize gideriz” ifadelerini kullandı.

Alana arkadaşı ile çadır kuran Sadettin Tantankeleş de geceyi dışarıda geçirme kararı aldıkları anlatarak, şunları kaydetti:

“Depremden sonra başta evde kalmaya karar verdik. Bütün sokak dışarıda yatıyordu. Biz de çimenlik alana çadır kurup güvenli alana geldik. Sosyal medyada dolaşan iki ses kaydı bizi etkiledi. Sabah staja gideceğiz ama burada bekliyoruz. Buradan eğitimimize devam edeceğiz.”

KIZILAY VE İBB’DEN GIDA DESTEĞİ

Türk Kızılay ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlar da Silivri Kaymakamlığı’nın arkasındaki parkta bulunan alanda, geceyi dışarıda geçiren vatandaşlara çorba, çay, konserve gıda ve su dağıtıyor.

 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na bağlı bir araç ise alanda tedbir amaçlı bekletiliyor.

BAHÇELİEVLER’DE KAMP KURULDU

Bahçelievler’de deprem korkusuyla evine gidemeyen vatandaşlar, parkta kamp kurdu.

Yeniden deprem olacağı endişesiyle evinde duramayan bazı yurttaşlar, ilçedeki Milli Egemenlik Parkı’na akın etti. Aralarında okumak için İstanbul’a gelen öğrencilerin de bulunduğu vatandaşların bazıları çadır kurarken, bazıları halı sererek oturdu.

Kimi yurttaşlar evinden piknik tüpü getirerek çay pişirirken, kimileri termos tercih etti. Çaylarını içen vatandaşlar, parkta aralarında depremle ilgili sohbet ediyor.

Bahçelievler Belediyesi yetkilileri ise parka kurdukları stantta yurttaşlara çorba ve ekmek ikramında bulundu.

İl dışından okumak için gelen İstanbul’da Üniversite okuyan 3 ev arkadaşı öğrenci de geceyi geçirmek için parkta kamp çadırı kurdu.

Öğrencilerden Bahar Küçük, deprem sırasında okulda bulunduklarını belirterek, çok korktuklarını söyledi.

Aynı okulda okuduklarını ve ev arkadaşı olduklarını anlatan Küçük, eski bir binanın 6. katında kaldıklarını, bu nedenle tedirgin olduklarını dile getirdi.

Küçük, aldıkları kararla burada çadır kurduklarını ifade ederek, çadırın küçük olması dolayısıyla iki kişinin uyuyacağını, 3 kişinin ise nöbet tutacağını belirtti.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER