İstanbul Valiliği barış için Beykoz'dan Şemdinli'ye yürümek isteyenleri engelledi

“Çözüm sürecinin sona ermesi ve çatışmasızlık durumundan savaş sürecine dönülmesi” nedeniyle Beykoz'dan Şemdinli'ye yürümek isteyen üç barış yürüyüşçüsü polislerce gözaltına alındı

İstanbul Valiliği barış için Beykoz'dan Şemdinli'ye yürümek isteyenleri engelledi

İstanbul Beykoz'dan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine barış için yürümek isteyen Vedat Çamlı, Mustafa Aksoy ve Resul Kalyoncu isimli 3 barış yürüyüşçüsü, polisler tarafından gözaltına alındı.

Barış yürüyüşü 'Bildirim yapılmadı' gerekçesi ile İstanbul Valiliği'nin verdiği talimatla polislerce engellendi.

Beykoz'dan Şemdinli'ye barış için yürümek isteyen aktivistlerden Resul Kalyoncu'ya o anlarda Demokrat Haber olarak ulaştık.

Neden yürüyüşün polislerce engellenmeye çalışıldığını sorduğumuzda Kalyoncu, "Polisler yapacağımız basın açıklaması için bildirim yapmadığımızı gerekçe gösterdiler. Uzun tartışmalardan sonra biz de basın açıklaması için böyle bir durum varsa basın açıklaması yapmadan yola çıkalım dedik, İstanbul Valiliği buna da izin vermiyor dediler, şu an yürümemize de engel oldular" ifadelerini kulandı.

Yürüyüşün neden engellendiği ile ilgili Resul Kalyoncu ile telefon görüşmemiz devam ederken, gözaltı nedenini sorduğumuzda Kalyoncu, "Bilmiyorum herhalde karakola gittiğimizde öğreneceğiz" diye konuştu.

3 barış aktivisti polisler tarafından gözaltına alınarak, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kavacık'ta bulunan Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde 2911 sayılı maddeden savunmaları alınan barış aktivistlerinden Resul, verecekleri ifadenin ardından bırakılacaklarını ifade etti.

Barış aktivistleri, karakoldan bırakıldıktan sonra yürüyüşe kaldıkları yerden devam edeceklerini de eklediler. (Yannis V Yaylalı / Demokrat Haber)
Fotoğraf: DİHA
Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2016, 11:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER