İstanbul Maratonu'nda Gizem için yürüdüler

Greenpeace eylemcileri, Gezim Akhan'a destek için İstanbul Maratonu’nda birbirlerine zincirli olarak yürüdü...

İstanbul Maratonu'nda Gizem için yürüdüler

İSTANBUL- Greenpeace üyeleri, 35. İstanbul Maratonu’nda, iki aydır Rusya’da gözaltında bulunan arkadaşları Gizem Akhan'a destek için yürüdü.

Turuncu tulumlar içinde birbirlerine zincirle bağlı olarak yürüyen eylemciler, “Gizem’e Özgürlük” yazılı posterler taşıdı. Bir diğer grup eylemci de Barbaros Bulvarı’nda üstgeçide “Kuzey Kutbu’ndaki petrol yarışını durdur” yazılı bir pankart açtı. Yürüyüşe Gizem Akhan’ın annesi ve akrabaları da katıldı.

18 Eylül’de Greenpeace’in Rus Gazprom şirketinin Kuzey Buz Denizi’ndeki tehlikeli petrol aramalarına karşı düzenlediği barışçıl protestonun ardından Rusya Sahil Güvenliği Greenpeace’in Arctic Sunrise gemisine silahlı müdahalede bulunmuş ve gemideki 28 eylemci ile 2 serbest gazeteciyi gözaltına almıştı. Hem korsanlık hem de holiganlıkla suçlanan 30 kişinin 24 Kasım’a kadar gözaltında yargılanmasına karar verilmişti. Rusya Soruşturma Komitesi geçtiğimiz Cuma günü, gözaltı sürelerinin 3 ay daha uzatılması için başvuracağını açıkladı.

43 ÜLKEDE EYLEM YAPILDI

Barışçıl eylemcilerin gözaltında alınmasının ikinci ayı dolayısıyla bu hafta sonu dünyanın 43 ülkesi ve 263 kentinde Greenpeace eylemleri düzenlendi.

Hindistan’da 30 saat boyunca protestolar gerçekleştirildi, İngiltere’de 70’in üzerinde Shell istasyonunda protesto gerçekleşti, Arjantin, ABD, Polonya ve Tayvan’da destek konserleri düzenlendi.

ÜNLÜLERDEN DESTEK

Ayrıca, dünya çapında ünlü pek çok isimden de aktivistlere destek geldi. Madonna, eylemcilerin serbest bırakılması için Facebook hesabından milyonlarca takipçisine seslendi. Oscar ödüllü Marion Cotillard Paris’te Greenpeace eylemine katılarak desteğini gösterdi. Paul McCartney Putin’e mektup yazarak gözaltındaki 30 kişinin serbest bırakılmasını talep etti. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 17:56
YORUM EKLE