İşkenceyi görmedi, HSYK'ya aday

İzmir'de karakoldaki dayakçı polislere 1.5 yıl, dayak yiyen kadına ise 6.5 yıl isteyen Savcı Dokur, HSYK'ya aday..

İşkenceyi görmedi, HSYK'ya aday

Yeni Yargıtay üyelerinin seçimi için bir aydır kapılarını kapatan Hakim ve Savcılar Kurulu (HSYK) ilginç bir durumla yüzyüze geldi.
 
Yenitan sitesinin haberine göre HSYK, İzmir’de Fevziye Cengiz isimli kadının karakolda dövüldüğünü ortaya koyan kamera kayıtlarına rağmen polisler hakkında soruşturma açmayan Savcı Alaaddin Dokur hakkında inceleme başlattı.
 
Öte yandan Savcı Dokur'un Yargıtay üyeliğine aday olduğu belirlendi. HSYK ise 15 Kasım'dan beri yeni Yargıtay üyelerini belirlemeye çalışıyor. HSYK'nın Dokur'la ilgili nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.
 
****
 
Savcı Dokur, Fevziye Cengiz hakkında polislerin “eliyle kolumuza vurdu, tırmaladı ve itti” suçlamalarının her biri için 1.5’ar yıl olmak üzere 4.5 yıl, hakaret suçundan da 2 yıl olmak üzere 6.5 yıl hapisle yargılandığı olayla ilgili olarak polislere sadece 1.5 yıla kadar hapis istemesiyle dikkat çekti.
 
Dokur, polis memurları Hakan Yörük ve Beyit Sezgin’in hakkında “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suretiyle basit yaralama suçunu işledikleri iddiasıyla ilgili dava açtı ve sadece 6 aydan 1.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. İddianame 5 Aralık’ta İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Savcı Dokur’un polislere “işkence” suçundan dava açmaması ve mağdurenin kamera kayıtlarına da yansıyan iddialarını "soyut" bulması kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

GÖRÜNTÜLERİ GÖZLERİ KAPALI İZLEMİŞ

Dokur’un ayrıca elinde kamera görüntüleri olduğu halde, korkunç dayağı izleyen ve hiç müdahale etmeyen polis memurlarına dava açılması talebini reddettiği de ortaya çıktı.
 
Dokur’un bu kararındaki “Tüm delillerin değerlendirilmesinde müştekinin bu iddialarının soyut kaldığı, iddiayı destekler başkaca somut ve inandırıcı delil elde edilmediği ve müşteki somut delil ileri süremediğinden belirtilen suçlar yönünden kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” ifadeleri dikkat çekti.

Savcılığın, 29 Temmuz’dan itibaren soruşturma dosyasına giren görüntülere rağmen böyle bir karar vermesi dikkat çekerken Fevziye Cengiz’in avukatları da karara karşı Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etmeye hazırlanıyor.
 
ADALET BAKANI KARAR VERECEK

HSYK müfettişlerinin yapacakları inceleme sonunda Dokur hakkında hazırlanacak rapor HSYK Başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e sunulacak. Ergin’in izin vermesi halinde Dokur hakkında soruşturma yapılacak ve kusurlu bulunması halinde disiplin cezası verilebilecek. Savcı Dokur’un göreve ilişkin bir suç işlediği tespit edilirse hakkında dava da açılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER