'İşkence' kavramına 'kaba' diyen Meclis, araştırmayı reddetti

Meclis Başkanlığı'na cezaevinde hayata geçirilen uygulamaların araştırılması için önerge verildi

'İşkence' kavramına 'kaba' diyen Meclis, araştırmayı reddetti

HDP’lilerin Antalya L Tipi Cezaevinde yaşanan işkencelerin araştırılması için verdikleri Araştırma Önergesi "işkence" ifadeleri kaba ve yaralayıcı bulunduğu gerekçesi ile Meclis Başkanlığı tarafından reddedildi. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın Antalya L Tipi Cezaevinde yaşanan baskılara ilişkin Meclis Başkanlığı'na sunduğu araştırma önergesi reddedildi. 5 Ağustos 2016 tarihinde Antalya Cezaevinde yaşananlara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevi İnceleme Komisyonu'nun açıkladığı rapora göre; cezaevinde tutsaklara işkence yapıldığı belirtilmiş ve bu işkenceler doktor raporları ile kanıtlanmıştı. 

'KABA VE YARALAYICI İFADELER'

Yayınlanan raporun ardından HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve 24 milletvekilinin imzası ile Meclis Başkanlığı'na cezaevinde hayata geçirilen uygulamaların araştırılması için önerge verildi. Meclis Başkanlığından gönderilen cevapta soru önergelerinde "kaba ve yaralayıcı" ifadeler yer aldığından araştırma yapılmadan soru önergesinin iade edileceği dile getirildi. Söz konusu önergede doktor raporları ile de kanıtlanan işkencenin soru önergesine konu olması Meclis Başkanlığı'nın ret gerekçesi oldu. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 10:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER