'IŞİD'in yeni lideri Saddam Cemal'

IŞİD lideri 'Bağdadi'nin öldürüldüğü' iddialarının ardından 'yeni lider'le ilgili Telegraph'tan ilginç iddialar...

'IŞİD'in yeni lideri Saddam Cemal'

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) lideri ve halife olarak kabul edilen Ebubekir el Bağdadi'nin ağır yaralandığı, hatta öldüğü iddiaları ortaya atılmıştı. İddia henüz teyit edilmedi. Ancak IŞİD'in yeni liderinin kim olacağı tartışmaları başladı bile. Yeni lider olarak ortaya ilginç bir iddia atıldı.

IŞİD'in yeni liderinin kim olacağı konusuyla ilgili İngiliz Telegraph Gazetesi IŞİD'in Suriye'deki yeni komutanlarından birinin korumalığını yaptıktan sonra bu görevinden kaçarak ayrılan Abu Abdullah adlı kişiyle konuştu. Gördüklerinin İslam'ı yaymak adına doğru bir yol olmadığını düşünerek örgütten kaçtığını belirten Abdullah röportajda; bir dönem yanında bulunduğu, IŞİD'in yeni lideri olduğunu iddia ettiği Saddam Cemal'le ilgili bilgiler verdi.

SADDAM CEMAL KİM?

Abu Abdullah'a göre Saddam Cemal eskiden bir uyuşturucu satıcısıydı. Daha sonra Özgür Suriye Ordusu'na katıldı. Son olarak da IŞİD içinde yer aldı.

Haberde Saddam Cemal'le ilgili özetle şu bilgiler veriliyor: "IŞİD Cemal'in evini havaya uçurdu, kardeşlerinden birini öldürdü. Başka bir kardeşini de önce esir alıp sonra öldürdü. Bundan sonra Cemal ortadan kayboldu. 2013 Kasım'ında ortaya çıktı ve IŞİD'e biat ettiğini açıkladı. Şaitat adlı aşiret IŞİD'e karşı ayaklanınca buna karşılık bu aşiretten 700 kişiyi öldürdü. Bir anne ile babanın gözü önünde çocuklarının başını kesti."

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2014, 12:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER